W drugim tygodniu marca unijne notowania kontynuowały trend spadkowy. Ceny jaj w tym okresie kształtowały się na poziomie 141,8 euro/100 kg. Z kolei w lutym bieżącego roku notowania były niższe o 6,2% w porównaniu z rokiem poprzednim oraz o 26% w stosunku do rekordowo wysokich cen jaj spożywczych w marcu 2012 roku.
W ubiegłym miesiącu wzrosty notowań zaobserwowano jedynie w przypadku 3 państw:
-
Niemiec – wzrost o 5%
-
Szwecji – wzrost o 3%
-
Austrii – wzrost o 2%.
Na stabilnym poziomie pozostały ceny w następujących krajach:
-
Danii
-
Irlandii
-
na Cyprze
-
na Malcie.
Natomiast największe spadki miały miejsce w:
W Polsce jaja potaniały o 3,4% uplasowując się na poziomie 152,3 euro/100kg i jednocześnie przewyższając o 6% średnią unijną. W relacji rocznej ceny polskich jaj wyrażone w euro były o 1,1% niższe, natomiast w złotówkach – o 1,5%.
W lutym bieżącego roku najwięcej za jaja płacili konsumenci we:
a najmniej, bo od 110 do 116 euro/100 kg w:
-
Belgii
-
Francji
-
Holandii
-
Hiszpanii.
Wysokie ceny jaj w krajach Wspólnoty w ubiegłym roku podyktowane były głównie luką podażową, która wiązała się z wprowadzeniem zakazu sprzedaży jaj z klatek nieudoskonalonych. Na zwyżkową tendencję cenową miały również wpływ ceny pasz dla niosek. Z kolei zrównoważona podaż jaką obserwuje od początku tego roku oraz zawieszenie przez Komisję Europejską w grudniu 2012 roku ostatnich refundacji do eksportu jaj z terenu Unii, wpłynęły na stabilizację i spadki cen jaj w UE na początku 2013 roku.