| Autor: redakcja1

Ptasia grypa w Polsce i UE

Pod koniec grudnia 2016 r. i na początku stycznia br. w Polsce potwierdzono kolejne ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N8 u drobiu. Na chwilę obecną wyznaczono już 28 ognisk zachorowań.

Ptasia grypa w Polsce i UE
Większość z nich miała miejsce w województwie lubuskim, tam gdzie miało miejsce pierwotne źródło zakażeń. Następne ogniska wystąpiły w województwie podkarpackim, świętokrzyskim, opolskim i małopolskim. Służby weterynaryjne wdrożyły we wszystkich gospodarstwach wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
 
W dniu 28 grudnia 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. 2016, poz. 2091). Rozporządzenie nakłada szereg wymogów odnośnie utrzymywania drobiu, organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywego ptactwa na terenie Polski. Brak przestrzegania nałożonych prawem wymogów będzie podstawą do odmowy wypłaty odszkodowań dla hodowców drobiu.
 
Pod koniec grudnia 2016 r. i na początku stycznia br. pierwsze ogniska ptasiej grypy podtypu H5N8 zostały potwierdzone w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Grecji, Chorwacji, Rumunii, na Słowacji i w Czechach. Kolejne przypadki zakażenia pojawiły się też w Bułgarii, Francji, Holandii, Niemczech i na Węgrzech. Poza Europą, ptasia grypa - różne szczepy wirusa rozprzestrzenia się również w Izraelu, Chinach, Korei Płd., Japonii, Indiach i na Tajwanie.

W dniu 4 stycznia br. francuskie władze podjęły decyzję o masowych ubojach drobiu wodnego w trzech regionach kraju, najbardziej dotkniętych ptasią grypą. W okresie od 5 do 20 stycznia br. przeprowadzone zostaną uboje 800 tys. szt. kaczek i gęsi w południowo-wschodniej Francji. Populacja drobiu na tym obszarze wynosi 18 mln szt. W kraju zanotowano jak do tej pory 89 ognisk wysoko zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N8. Obszar Francji południowo-wschodniej jest miejscem produkcji pasztetu z otłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich – foie gras. Masowe uboje spowodują straty dla producentów foie gras rzędu 80 mln EUR. Jak przypomina FAMMU/FAPA, w 2016 roku epidemia ptasiej grypy spowodowała wstrzymanie produkcji pasztetu w 18 francuskich departamentach, a straty wyniosły 500 mln EUR. Ceny detaliczne foie gras zwiększyły się o 10%.
 
W dniu 7 stycznia br. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzję wykonawczą Komisji (UE) nr 2017/14 zmieniającą załącznik do decyzji nr 2016/2122 w sprawie środków ochronnych w stosunku do ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N8 w niektórych państwach członkowskich. W nowym załączniku zaktualizowano podział na obszary zapowietrzone i zagrożone na poziomie Unii Europejskiej oraz okres trwania ograniczeń mających zastosowanie na tych obszarach.


Tagi:
źródło: