Kategorie
Zobacz również tu
-
Bio Babalascy – 40 lat i złote gody
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Chwytak do bel lekki 700kg
2016-01-11 -
Opryskiwacz samobieżny Herkules 4000/20/ALU
2016-03-07 -
Traktorek Iseki TU180F 4x4
2011-12-23 -
Stord CM30-2010B
2020-02-07 -
JOHN DEERE - szyba drzwiowa seria 6000
2011-12-13
Wypłata pomocy suszowej dobiega końca
Do 14 grudnia ponad 164 tys. rolników, którzy z powodu suszy ponieśli straty w uprawach, otrzymało wsparcie finansowe w wysokości ponad 413 mln zł. Natomiast na konta bankowe 12,55 tys. plantatorów czarnej porzeczki wpłynęło 21,6 mln zł pomocy z tytułu niskich cen tych owoców.
Pomoc suszowa
Wnioski o takÄ… pomoc można byÅ‚o skÅ‚adać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 wrzeÅ›nia 2015. Rolnicy, którzy ubiegali siÄ™ o pomoc w zwiÄ…zku z suszÄ… zÅ‚ożyli w tym czasie w ARiMR ok. 174 tys. wniosków o pomoc. WynikajÄ…ca z nich kwota jest wyższa od 450 mln zÅ‚ zaplanowanych na ten cel w tegorocznym budżecie krajowym. Dlatego, aby wszyscy poszkodowani mogli dostać wsparcie finansowe, konieczne byÅ‚o zastosowanie wówczas wspóÅ‚czynnika korygujÄ…cego, który wynosi 0,86. Natomiast rolnicy, którzy w 2015 roku byli producentami owoców czarnej porzeczki i z powodu niskich cen ponieÅ›li straty, zÅ‚ożyli do ARiMR 14,1 tys. wniosków na kwotÄ™ 24,1 mln zÅ‚.
Przypomnijmy, iż rolnicy, którzy z powodu suszy ponieÅ›li starty w uprawach drzew i krzewów owocowych i byli ubezpieczeni od wystÄ…pienia klÄ™sk żywioÅ‚owych otrzymajÄ… 688 zÅ‚ do hektara, a nie jak pierwotnie ustalono 648 zÅ‚/ha. WiÄ™cej pieniÄ™dzy otrzymajÄ… także rolnicy, którym susza zniszczyÅ‚a inne uprawy. DostanÄ… oni 344 zÅ‚/ha, a nie jak wyliczono wczeÅ›niej 324 zÅ‚/ha. Także rolnicy, którzy nie ubezpieczyli swoich upraw dostanÄ… wiÄ™ksze wsparcie: o 20 zÅ‚ na hektar w przypadku strat w uprawie drzew i krzewów owocowych - kwota wsparcia wyniesie wówczas 344 zÅ‚ /ha; o 10 zÅ‚ na hektar w przypadku zniszczenia innych upraw - wsparcie wyniesie 172 zÅ‚/ha. Rolnikom, którzy otrzymali już pomocy, ARiMR wypÅ‚aci do koÅ„ca roku wyrównanie.
Przyznanie wyższej niż wczeÅ›niej wyliczono, pomocy rolnikom poszkodowanym przez suszÄ™, wynika z kliku powodów. Jednym z nich byÅ‚o to, że okazaÅ‚o siÄ™ iż w niektórych przypadkach powstaÅ‚y rozbieżnoÅ›ci w powierzchniach zniszczonych upraw w sporzÄ…dzonych przez komisje protokoÅ‚ach strat, a powierzchniami okreÅ›lonymi przez rolników we wniosku. W takich przypadkach Agencja prosiÅ‚a o wyjaÅ›nienia rozbieżnoÅ›ci i okazywaÅ‚o siÄ™, że wÅ‚aÅ›ciwe dane sÄ… w protokoÅ‚ach komisji. Trzeba podkreÅ›lić, że aby umożliwić dostÄ™p do pomocy jak najwiÄ™kszej liczbie rolników ARiMR dopuÅ›ciÅ‚a, aby protokoÅ‚y strat można byÅ‚o dostarczyć do Agencji po zakoÅ„czeniu naboru. WynikaÅ‚o to z tego, że komisje miaÅ‚y tak dużo pracy, że w niektórych przypadkach mogÅ‚yby nie zdążyć sporzÄ…dzić protokoÅ‚u do 30 wrzeÅ›nia, a wówczas rolnik musiaÅ‚by zostać wykluczony z przyznania wsparcia. JednoczeÅ›nie zdarzaÅ‚y siÄ™ przypadki wycofywania protokoÅ‚ów przez same komisje szacujÄ…ce straty, a bywaÅ‚o i tak, że rolnicy wycofywali swoje wnioski o przyznanie wsparcia. Pracownicy ARiMR spotkali siÄ™ też z sytuacjami, w których rolnicy deklarowali, że zniszczone uprawy byÅ‚y ubezpieczone, po czym okazywaÅ‚o siÄ™ że nie byli oni w stanie doÅ‚Ä…czyć polisy ubezpieczeniowej. Te wszystkie zdarzenia wpÅ‚ynęły na to, że można byÅ‚o podnieść wysokość wsparcia rolnikom, którzy ponieÅ›li starty z powodu suszy.