W latach 2014-2020 Polska otrzyma z kasy Unii Europejskiej 105,8 mld euro, co w przeliczeniu na polskie złotówki daje blisko 442 mld złotych. Z tej kwoty 72,9 mld euro zostanie przeznaczone na politykę spójności, a 28,5 mld euro na rolnictwo.
Pomimo tego Polska zaliczana jest do nielicznych państw, które w latach 2014-2020 otrzymają więcej pieniędzy niż w poprzedniej perspektywie finansowej.
(kliknij aby powiększyć)
Nieco inaczej niż w przypadku polityki spójności kształtuje się sytuacja dotycząca środków na rolnictwo. Unijny transfer na pomoc wsi wygląda znacznie gorzej. UE zdecydowała się przeznaczyć dla Polski na politykę rolną 28,5 mld euro, czyli ponad 188 mld zł, co oznacza 1,5 mld więcej niż w poprzednim budżecie na lata 2007-2013.
(kliknij aby powiększyć)
W pierwszym filarze Wspólnej Polityki Rolnej dotyczącej dopłat bezpośrednich Polska zyska, natomiast w drugim (dotyczącym rozwoju wsi) – fundusze mają być niższe o 3,5 mld euro wobec obecnej perspektywy. Zaistnieje jednak możliwość zwiększenia elastyczności przesuwania środków pieniężnych z jednego filara na drugi. Oznacza to, że państwo, które uzyska 90% dopłat na poziomie średniej unijnej, będzie mogło przesunąć do 25% środków z II filaru na I.
Zdaniem premiera, w obliczu oszczędności, na które zdecydowała się Europa, Polska uzyskała wyraźnie większy budżet. W całej Unii bowiem budżet zmniejszy się o 38 mld euro. Ponadto spośród wszystkich 27 państw członkowskich nasz kraj stał się największym beneficjentem.
Warto również dodać, że w Brukseli udało się nam wywalczyć także kwalifikowalność VAT w projektach unijnych.
źródło: Gospodarz.pl foto:
sxc.hu