Reforma Wspólnej Polityki Rolnej może się opóźnić

Polska prezydencja w Unii Europejskiej tylko rozpocznie negocjacje dotyczące reformy wspólnej polityki rolnej. Niestety w części najważniejszej nie będzie ich prowadziła co może spowodować opóźnienia.

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej może się opóźnić

No cóż, im bardziej zależy nam na wyrównaniu dopłat bezpośrednich, tym z większym sprzeciwem się spotykamy.


Pod koniec czerwca tego roku poznamy szczegóły unijnego budżetu na lata 2014-2020. Mieliśmy nadzieję, że dzięki temu podczas naszej prezydencji w Unii Europejskiej, będziemy mogli rozpocząć negocjacje dotyczą reformy z zakresu wyrównania dopłat bezpośrednich. Jest to o tyle ważne, gdyż zależeć od tego będzie poziom rozwoju wsi oraz dochody ich mieszkańców. Niestety, będzie inaczej.


Minister Rolnictwa podkreśla, że rozmowy na ten temat podczas polskiego przewodnictwa w Unii mogą się nawet nie rozpocząć. Jeżeli nawet się zaczną to dopiero w listopadzie, na dwóch ostatnich posiedzeniach Rady Ministrów.


Jeszcze w zeszłym roku w Brukseli opublikowano trzy możliwe propozycje wyglądu przyszłej WPR. Obecnie opracowywana jest ocena skutków każdego z rozwiązań, a Ministrowie Rolnictwa debatują nad poszczególnymi projektami.


W tym samym czasie trwają prace w Parlamencie Europejskim. To właśnie tutaj wyraźnie widać jak wygląda podział na starą i nową Unię.


Nowa polityka rolna ma zacząć obowiązywać od 2014 roku.



Tagi: