Na 87. posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się projektem ustawy wdrażającym Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. We wtorek dokument został skierowany do drugiego czytania.
PROW 2014-2020
Na realizację programu, ukierunkowanego głównie na rozwój konkurencyjności i dochodowości w rolnictwie, Polska uzyska 8,598 mld euro z UE, a środki krajowe wyniosą ok. 4,915 mld euro.
Projekt uwzględnia nowe podstawy i zasady realizacji polityki rozwoju obszarów wiejskich, określone w przepisach unijnych, a wynikające z nowego podejścia do wspólnej polityki rolnej. W projekcie określono podmioty zaangażowane w realizację PROW 2014-2020 oraz ich zadania, jak również podstawowe zasady przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy oraz pomocy technicznej.
Nowe przepisy regulują także zasady doradzania podmiotom ubiegającym się o przyznanie pomocy oraz beneficjentom programu. Zgodnie z projektem, PROW 2014-2020 przewiduje takie działania jak np. wsparcie transferu wiedzy do rolnictwa i działalności informacyjnej, usług doradczych z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym oraz udziału w systemach jakości produktów rolnych. Program zakłada też m.in. wspieranie inwestycji w gospodarstwach rolnych i przetwórstwie rolnym, przywracania potencjału produkcji rolnej zniszczonej przez klęski żywiołowe, a także tworzenia grup producentów i organizacji producentów.
W PROW 2014-2020 zapisano także np. pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników oraz na otwarcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Program dotyczy również wspierania inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i oszczędzanie energii.
PROW 2014-2020 przewiduje także płatności z tytułu zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz dopłaty na rolnictwo ekologiczne. Wspierane ma być również tworzenie i funkcjonowanie grup zrzeszających m.in. rolników, przedsiębiorców i jednostki naukowe, które będą wspólnie wprowadzać innowacyjne rozwiązania w sektorach: rolnym, spożywczym i leśnym. Ponadto program zakłada wsparcie inwestycji w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów.
Rząd przyjął projekt 27 stycznia 2015 r., a 6 lutego 2015 r. ta propozycja legislacyjna wpłynęła do Sejmu. 9 lutego 2015 r. projekt został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które przeprowadzono 17 lutego 2015 r. Komisja przyjęła projekt z poprawkami. Sprawozdawcą komisji będzie poseł Mirosław Maliszewski.
źródło: Gospodarz.pl/Sejm RP, foto:
Sejm RP