Kategorie
Zobacz również tu
-
Bio Babalascy – 40 lat i złote gody
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Trak taśmowy z pełną hydrauliką
2014-03-18 -
ŁUPARKA ŚWIDROWA TMS-2 z silnikiem 3kW
2012-05-31 -
Naczepa kurtynowa SKRZYNIOWA - NS.13.28.S
2016-04-21 -
Wóz stertujący SIPMA WS 6510 DROMADER
2013-06-19 -
Ciągnik DEUTZ-FAHR AGROVECTOR
2011-06-28
Prawie 1000 wniosków o przyznanie wsparcia na zalesianie
W dniu 17 sierpnia 2015 r. zakończyło się przyjmowanie wniosków o przyznanie wsparcia na posadzenie lasu w ramach działania "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów", które finansowane jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów
Jak do tej pory do Agencja trafiło 987 wniosków o udzielnie nieco ponad 11 mln zł pomocy na posadzenie 1322 ha lasu. Wniosków może być więcej ponieważ istniała możliwość składania ich za pośrednictwem poczty i zapewne część rolników zdecydowała się skorzystać z tej drogi. O takie wsparcie można było ubiegać się od 15 czerwca 2015 r. O pomoc na zalesienie, oprócz rolników, mogły ubiegać się także jednostki samorządu terytorialnego, tj. jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.
Złożone wnioski o przyznanie pomocy na zalesianie w ramach działania "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów" zostaną poddane ocenie punktowej ze względu na spełnienie kryteriów wyboru operacji. Punkty będą przydzielane w zależności od miejsca, w którym rolnik czy inny beneficjent zamierza posadzić las. Najwięcej ich będzie można otrzymać w przypadku posadzenia lasu w tzw. korytarzu ekologicznym, na obszarach zagrożonych erozją wodną. Punkty przyznawane też będą za posadzenie lasu na terenach przylegających do wód śródlądowych, lasu lub obszaru zalesionego, a także na terenach o nachyleniu powyżej 12 stopni oraz za zalesianie gruntów w województwach, w których lesistość jest niższa od 30 proc. Na tej podstawie zostanie sporządzona lista określająca kolejność przysługiwania pomocy na zalesianie. Zostanie ona podana przez Prezesa Agencji do publicznej wiadomości za pośrednictwem portalu internetowego ARiMR nie później niż 15 października 2015 r.
Wysokość wsparcia, jakie będzie można otrzymać na "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów", zależy od powierzchni, na której zostanie posadzony las, rodzaju sadzonek oraz od tego, jak będą one chronione. Maksymalna powierzchnia, do której będzie można otrzymać pomoc na zalesianie, wynosi 20 ha, a minimalna 0,1 ha. Aby otrzymać takie wsparcie, konieczne będzie posiadanie specjalnego planu zalesieniowego, który opracowuje nadleśniczy oraz dokonanie nasadzeń zgodnie z jego założeniami.
Pomoc na "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów" będzie wypłacana w trzech różnych formach:
- pierwsza obejmuje jednorazowe wypłacenie tzw. wsparcia na zalesianie (część inwestycyjna), o którą rolnicy będą mogli ubiegać się już w 2015 r.,
- druga polega na wypłacaniu przez 5 lat premii pielęgnacyjnej,
- trzecia na wypłacaniu przez 12 lat premii zalesieniowej.