Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
JOHN DEERE szyba do Kabiny SG 2
2011-12-13 -
ŁADOWARKI SCHAFFER
2014-11-04 -
Nawóz ActiMag Universal
2014-01-07
Owocne obrady Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa
- Prawie w całości udało się osiągnąć nasze najważniejsze priorytety - poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba na konferencji prasowej zorganizowanej po powrocie z Luksemburga, w którym odbyły się dwudniowe obrady Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.
Obrady zakończyły się długo oczekiwanym zawarciem porozumienia w sprawie założeń Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 - 2020. Rozpoczynając podsumowanie efektów szczytu minister wskazał, że udało się wreszcie znaleźć kompromis w sprawie tzw. zazielenienia gospodarki rolniczej. Uzgodniono, że 30% środków z budżetu EFRROW (II filar WPR - PROW 2014-2020) będzie przeznaczone na działania realizujące cele środowiskowo-klimatyczne (inwestycje, działania "leśne" Natura 2000) co oznacza wzrost o 5% udziału tych środków w nowym budżecie, ale jednocześnie przyjęte rozwiązania nie zagrożą prowadzeniu działalności rolniczej.
Stanisław Kalemba wskazał na priorytety Polski w trwających trzy lata negocjacjach i nie krył zadowolenia, że udało się je przeforsować. Przede wszystkim chcieliśmy, by do 2020 roku został utrzymany uproszczony system płatności bezpośrednich SAPS, bo w naszym kraju jest aż ok. 1,36 mln gospodarzy otrzymujących płatności bezpośrednie. W związku z tym, wprowadzenie poważnych zmian do obecnie obowiązującego systemu, byłoby dla nas bardzo kłopotliwe.
Po drugie nasi rolnicy i przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego będą nadal traktowani przy przyznawaniu dopłat i dotacji tak samo jak pozostali rolnicy i przedsiębiorcy z innych rejonów kraju. Nie było to pewne, gdyż PKB tego województwa przekracza 75% średniego unijnego dochodu i powinno to automatycznie wyłączyć Mazowsze z grupy najbiedniejszych regionów, a co za tym idzie, wykluczyć ten teren z korzystniejszych zasad wspierania z budżetu WPR.
Trzecim priorytetem były starania, zakończone też powodzeniem, o to, aby płatności związane z produkcją zostały zwiększone z 12% do 15%, w tym nastąpił wzrost o 2% w odniesieniu do upraw roślin motylkowych poprawiających strukturę gleby.
Załatwienie już tylko tych trzech postulatów, sprawia, że uważamy porozumienie z Luksemburga za sukces, a osiągnęliśmy jeszcze więcej - powiedział Stanisław Kalemba. Takim sukcesem jest np. przyznanie krajom członkowskim możliwości przesuwania środków finansowych między dwoma filarami WPR (do 25%), a także możliwości zachowania wspierania mechanizmów WPR ze środków krajowych. To sprawia, że w Polsce będzie możliwe zwiększenie dopłat bezpośrednich i dzięki temu być może będą one mogły się zrównać z wysokością tych dopłat w krajach tzw. starej unii. Przyjęto też parę innych korzystnych dla nas rozwiązań. Minister zaliczył do nich np. przyznanie priorytetu w przyznawaniu środków z II filara WPR firmom przetwórczym, utrzymanie w obecnej formie do 2018 roku dopłat ONW oraz wyłączenie z Kontroli Wzajemnej Zgodności (cross compliance) małych gospodarstw (dotyczy gospodarstw otrzymujących rocznie do 1250 euro dopłat) i zwolnienie małych gospodarstw z obowiązku "zazielenienia" odpowiedniej powierzchni (w tym wypadku dotyczy to gospodarstw do 15 ha).
Ministrowie uzgodnili również, że wielkość tzw. powierzchni proekologicznych w gospodarstwach powinna wynosić 5% powierzchni ich areału użytków rolnych. Polskiej delegacji udało się ponadto doprowadzić do zapisu, że ten 5% tzw. obszar zazieleniony, będzie mógł być tworzony wspólnie przez kilka gospodarstw. Pozostałe kraje zgodziły się z tym, że większy teren "ekologiczny" przynosi lepszy efekt niż małe enklawy tworzone osobno w poszczególnych gospodarstwach.
Czytaj dalej na następnej stronie...