| Autor: redakcja3

PROW 2014-2020 to nowe szanse i możliwości. ARiMR o Wspólnej Polityce Rolnej

Przez prawie pięćdziesiąt lat oparte na traktatach unijnych główne cele Wspólnej Polityki Rolnej były niezmienne. Kolejne reformy wprowadziły zmiany tylko w instrumentach wykorzystywanych na potrzeby tej polityki. Początkowo elementy polityki rozwoju obszarów wiejskich były częścią WPR. Dopiero w 2000 r. Wspólną Politykę Rolną podzielono na dwa filary i ustanowiono osobną politykę poświęconą wyłącznie rozwojowi obszarów wiejskich.

PROW 2014-2020 to nowe szanse i możliwości. ARiMR o Wspólnej Polityce Rolnej

Inną ważną zmianą jest wykluczenie z otrzymywania dopłat bezpośrednich m.in. lotnisk i terenów sportowych, mimo, że mogą być one użytkowane rolniczo. 


Ponadto szersze niż dotychczas i obowiązkowe we wszystkich krajach wspólnoty będzie wspieranie młodych rolników czyli tych, którzy nie osiągnęli jeszcze 40 roku życia. W ramach dopłat bezpośrednich mają oni otrzymywać przez 5 lat o 25 proc. więcej niż pozostali. Na ten cel kraje UE będą przeznaczać 2 proc. puli dopłat. W Polsce jest około 100 tysięcy młodych rolników i stanowią oni grupę ok. 7 proc. wszystkich otrzymujących dopłaty.

PROW 2014 - 2020

Zgodnie z celami strategii "Europa 2020" oraz ogólnymi celami Wspólnej Polityki Rolnej  priorytetową  misję polityki rozwoju obszarów wiejskich Unii Europejskiej na lata 2014-2020 można streścić za  pomocą trzech długoterminowych celów strategicznych:

  • poprawa konkurencyjności rolnictwa;
  • zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi oraz działanie na rzecz klimatu;
  • zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.

Nowy PROW ma sześć priorytetów, z których każdy ma swój  tzw. obszar interwencji.

  1. Poprawa łańcucha żywnościowego i promowanie zarządzania ryzykiem,
  2. Odtwarzanie, chronienie i wzmacnianie ekosystemów zależnych od rolnictwa,
  3. Ułatwianie transferu wiedzy o rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich,
  4. Poprawa konkurencyjności wszystkich rodzajów gospodarki rolnej i zwiększenie rentowności gospodarstw rolnych,
  5. Wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami i przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną i odporną na zmianę klimatu w sektorach rolnym, spożywczym i leśnym,
  6. Zwiększanie włączenia społecznego, ograniczenie ubóstwa i promowanie rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich.

Priorytety Komisji Europejskiej w sprawie przeznaczenia środków na realizację polityki rozwoju obszarów wiejskich o 2013 roku są połączeniem starych i nowych elementów. Środki, które sprawdziły się w latach 2007- 2013 zachowano i zaktualizowano, ale dodano też nowe - służące m.in. podnoszeniu konkurencyjności europejskiego rolnictwa i jego innowacyjności. Ekspertom przyświecała troska, by zmodernizowane środki stały się jeszcze bardziej efektywne oraz precyzyjniej odzwierciedlały priorytety polityki rozwoju obszarów wiejskich. Pamiętano także aby rozwój gospodarczy i cywilizacyjny, brał pod uwagę zmiany klimatyczne i troskę o środowisko naturalne. W tych obszarach wprowadzono zupełnie nowe środki.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: