Nowa polityka spójności UE: 325 mld euro na inwestycje w regiony

Najważniejsze zasady i rozporządzenia wdrażające politykę spójności Unie Europejskiej, w latach 2014-2020, zostały przyjęte przez Parlament w środę, 20 dnia listopada 2013 roku. W kompromisowym porozumieniu zawartym z Radą, po ponad roku trudnych negocjacji, posłowie utrzymali znaczące fundusze dla regionów UE, pozwalające im inwestować, na korzystniejszych dla nich zasadach. Ograniczona została też biurokracja potrzebna do uzyskania finansowania, tak potrzebnego w czasach kryzysu.

Nowa polityka spójności UE: 325 mld euro na inwestycje w regiony

- Państwa członkowskie i regiony będą w stanie skoncentrować się lepiej na wpływie programów i projektów, a mniej się martwić o techniczne szczegóły administracyjne - powiedziała, przewodnicząca komisji ds. rozwoju regionalnego oraz główna negocjatorka ze strony Parlamentu, Danuta Hübner (EPP, PL).

- Polityka spójności nadal pozostanie głównym europejskim źródłem finansowania publicznego, w kontekście wieloletnich ram finansowych na lara 2014-2020, gdzie położono nacisk na mądre inwestycje. Połącznie nowej polityki spójności ze strategią dla Unii, EU2020 jest sprawą fundamentalną, ale inwestycje w inteligentny, zrównoważony i sprzyjający włączeniu społecznemu wzrost, powinny doprowadzić nas w stronę spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej - dodała.


- Pięć funduszy znajduje się w ogólnym rozporządzeniu z dotyczącym ram inwestycyjnych budżetu UE. Fundusze spójności będą przechodzić, od podejścia kompensacyjnego, bazowanego na transferach, w stronę ukierunkowanych inwestycji, bazujących na wiedzy, zrównoważonym rozwoju oraz tworzeniu miejsc pracy - powiedział, zajmujący się rozporządzeniem o wspólnych przepisach, Lambert van Nistelrooij (EPP, NL).

- Będziemy kierować się zasadą lepszego partnerstwa, która wspomaga większe zaangażowanie za strony miast i gmin, podczas całego procesu - powiedziała zajmująca się rozporządzeniem o wspólnych przepisach, Constanze Krehl (S&D, DE).

Wspólne zasady, mniej biurokracji, lepsze warunki

Nowe "wspólne ramy strategiczne", dostarczą jednolitych wskazówek odnoszących się do 5 najważniejszych unijnych funduszy rozwoju, w celu lepszej integracji polityk UE oraz uproszczenia procedur. Ponadto, zgodnie z nowymi zasadami, inwestycje koncentrować się będą na niewielkiej ilości tematów związanych z celami "Europy 2020" (nadrzędnej strategii wzrostu dla UE). Co powinno pozwolić na osiągnięcie masy krytycznej prowadzącej do lepszych rezultatów.

Posłowie zadbali też o to aby zasady łączące przyznawanie funduszy z właściwym zarządzaniem gospodarczym, były stosowane sprawiedliwie, mogą one bowiem doprowadzić do zawieszenia funduszy w wyniku zakłócenia narodowej równowagi makroekonomicznej lub nadmiernego deficytu.

Parlament będzie miał prawo do kontrolowania wszystkich procedur decyzyjnych dotyczących zawieszenia funduszy poprzez ustrukturyzowany dialog z Komisją Europejską. ponadto każde zawieszenie funduszy będzie dostosowywane zgodnie ze społecznymi i gospodarczymi okolicznościami, w danym państwie czlonkowskim.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: