Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
PIASKARKA KOMUNALNA DROGOWA MINI 400 L
2013-11-22 -
Beczka typ T 500
2014-01-10 -
Wagi platformowe
2013-03-29
Copa-Cogeca odpowiada na komunikat Izb Rolniczych państw grupy wyszehradzkiej
W związku z przekazanym komunikatem z 48-go posiedzenia izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej, które miało miejsce w dniach 20-21 marca br., Copa-Cogeca podziękowała za przesłany dokument, w którym poruszono szereg kwestii związanych z polityką UE w sprawie rolnictwa oraz wspólnymi działaniami lobbystycznymi. Sekretariat Copa-Cogeca przetłumaczy tę korespondencję na wszystkie języki robocze, tak aby wszyscy członkowie mogli ją przeczytać, przeanalizować i, w razie potrzeby, skomentować.
Copa-Cogeca docenia wspólną opinię przedstawioną przez cztery izby rolnicze. W rzeczywistości to także jest celem Copa-Cogeca. Opracowujemy wspólne stanowiska, najchętniej z pełnym poparciem naszych członków, mimo że coraz trudniej jest znaleźć doskonałe rozwiązanie, wspólne dla 27, a wkrótce 28 państw członkowskich UE. Komitety Copa-Cogeca zapewniają, że uważnie wysłuchali przedstawionych przez grupę V4 opinii i w miarę możliwości uwzględnili je w dokumentach strategicznych.
Wiele z przedstawionych przez uwag znalazło się w formalnym stanowisku Copa-Cogeca, które zawarte zostały w najnowszym wyczerpującym opracowaniu polityki w sprawie WPR z lutego 2012.
Według Copa-Cogeca propozycja Komisji dot. redystrybucji płatności bezpośrednich zmierza w dobrym kierunku. Copa-Cogeca zwróciła już uwagę na to, że poziom płatności obszarowych w niektórych państwach członkowskich nadal będzie zdecydowanie niższy od średniej UE. Podkreślenie szczególnej sytuacji krajów bałtyckich było wyjątkową decyzją ze strony Copa i Cogeca, których historia sięga już ponad 50 lat.
Copa-Cogeca odrzuca górny próg płatności bezpośrednich, czyli pułapy, ponieważ jest to środek zniekształcający i sprzeczny z interesami niektórych państw członkowskich, których obecne struktury rolnicze mają uwarunkowania historyczne. Z zadowoleniem przyjmuje niedawną decyzję Rady Europejskiej dot. jedynie dobrowolnego stosowania pułapów w państwach członkowskich.
Copa-Cogeca uznaje potrzebę umożliwienia państwom członkowskim przyznawania ograniczonych płatności powiązanych z produkcją oraz ustalania na szczeblu krajowym które sektory potrzebują wsparcia. Przypomina jednak, że należy unikać zaburzeń konkurencji. Należy pamiętać, że w wielu przypadkach płatności powiązane z produkcją nie są najlepszym rozwiązaniem. Mogą one ograniczyć przemieszczanie zwierząt lub zredukować ogólne wsparcie dostępne w danym państwie członkowskim.
Czytaj dalej na następnej stronie...