| Autor: redakcja3

Copa-Cogeca apeluje o korzystne porozumienie w sprawie WPR

Rolnicy i spółdzielnie rolnicze z całej UE zebrali się 24 czerwca br. w Luksemburgu przed budynkiem, w którym obradowali ministrowie rolnictwa, aby podpisać wspólną deklarację, zachęcając unijnych negocjatorów do wypracowania korzystnego porozumienia w sprawie wspólnej polityki rolnej (WPR), które jest konieczne, by sektor rolno-spożywczy UE był rentowny w przyszłości.

Copa-Cogeca apeluje o korzystne porozumienie w sprawie WPR
Negocjatorom wręczono paczki z najwyższej jakości produktami wytwarzanymi przez gospodarzy i spółdzielnie, z których słynie europejskie rolnictwo, by dodać im energii do wypracowania korzystnego porozumienia. Trzeba zrobić wszystko, by wspierać WPR. W całej Unii podejmowane są odpowiednie działania. Copa-Cogeca wręczyła wspólną deklarację prezydencji irlandzkiej.

Deklaracja europejskich rolników i spółdzielni rolniczych Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze apelują do Rady, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej o podjęcie korzystnej decyzji odnośnie przyszłej wspólnej polityki rolnej w czasie spotkania 24-26 czerwca 2013 r. w Luksemburgu.


Europejskie rolnictwo przynosi wiele korzyści obywatelom Unii:
  • stabilność i zatrudnienie dla 26 mln osób pracujących w gospodarstwach oraz dodatkowych milionów osób znajdujących zatrudnienie w spółdzielniach i przedsiębiorstwach zależnych od rolnictwa,
  • bezpieczne i stałe dostawy żywności spełniającej najwyższe na świecie normy bezpieczeństwa żywności, dobrostanu zwierząt oraz środowiska,
  • atrakcyjne pejzaże oraz żywotne obszary wiejskie. Same siły rynkowe nie zagwarantują tych korzyści. Rola ta należy do wspólnej polityki rolnej (WPR).

Rolnictwo odgrywa strategiczną funkcję w gospodarce Unii Europejskiej. Dzięki WPR można sprostać oczekiwaniom rolników i obywateli. Aczkolwiek, aby było to możliwe gospodarze muszą dysponować odpowiednimi środkami, silną WPR, na której będą mogli polegać.

Aktualnie rolnicy i ich spółdzielnie zmagają się z nowymi wyzwaniami. Wzrasta światowe zapotrzebowanie na żywność, jednak produkcja jest zagrożona ze względu na coraz bardziej ograniczone zasoby lądowe i wodne, a także zmiany klimatu i wahania rynków. Ponadto, coraz większa koncentracja dystrybucji ogranicza dochody rolników. By móc sprostać tym wyzwaniom, zdaniem Copa-Cogeca potrzebujemy bardziej elastycznych instrumentów zazieleniania oraz nie możemy dopuścić do wyłączania gruntów z produkcji. Przyszła WPR musi również wzmocnić rolę spółdzielni oraz ułatwić uznawanie organizacji producentów w łańcuchu żywnościowym.


Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy silnej WPR. Odnowionej WPR, która będzie wyposażona w odpowiednie narzędzia pozwalające jej na rozwiązanie przyszłych problemów.

Copa-Cogeca nie nalega na zawarcie kompromisu za wszelką cenę, aczkolwiek, jest przekonana, że po trzech latach dyskusji, wypracowanie korzystnego porozumienia obejmującego wszystkie aspekty WPR jest w zasięgu ręki.

Dlatego też Copa-Cogeca nawołuje do Rady, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej o zakończenie tego szkodliwego stanu niepewności i osiągnięcie pełnego porozumienia w sprawie przyszłej WPR do końca czerwca 2013 r.


Tagi:
źródło: