Ceny żywności w Polsce (I-VIII 2013)

W okresie od stycznia do końca sierpnia 2013 roku wzrosły średnie ceny produktów żywnościowych i napojów bezalkoholowych w Polsce, które w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego osiągnęły poziom o 2,1% wyższy – poinformowali: Krystyna Świetlik i Paweł Wyrzykowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny żywności w Polsce (I-VIII 2013)
Największy wpływ na sytuację cenową na rynku żywnościowym miały ceny warzyw. W analizowanym okresie ich notowania wzrosły bowiem o 8,3%, przy czym najbardziej podrożały ziemniaki – o 32,0%. Na drugim miejscu uplasowały się owoce, których średnie ceny zwiększyły się o 2,8%. Zaś notowania mięs i ich przetworów ukształtowały się na poziomie o 2,3% wyższym w relacji rocznej.
 
Kolejne pozycje zajęły ceny artykułów mleczarskich oraz pieczywa i produktów zbożowych, których ceny wzrosły przeciętnie po 1,3%, a ryb i przetworów rybnych oraz tłuszczów jadalnych – po 1,2%.
 
Jeszcze bardziej niż żywność, w omawianym okresie podrożały napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe – o 3,5%, a także usługi związane z edukacją – o 2,6%, rekreacją i kulturą – o 2,3% oraz usługi restauracyjne i hotelarskie – o 2,4%.
 
Z kolei niższą tendencję wzrostową w porównaniu z cenami żywności zanotowano w obrębie cen towarów i usług związanych z użytkowaniem mieszkania i nośnikami energii, przy jednoczesnym wzroście opłat za wywóz odpadów, usług kanalizacyjnych i zaopatrywania w wodę.
 
Jak podają Świetlik i Wyrzykowski w październikowym Rynku Rolnym, w samym sierpniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych były średnio o 2,5% wyższe niż w tym samym miesiącu roku poprzedniego, przy czym notowania żywności wzrosły o 2,8%, natomiast napojów bezalkoholowych spadły o 0,3%.


Tagi:
źródło: