Szkolenia nt. budowy sieciowego produktu turystyki wiejskiej - relacja

W październiku br. CDR O/Kraków przeprowadził cykl 6 szkoleń zatytułowanych "Budowa sieciowych produktów turystyki wiejskiej - wsparcie PROW 2007-2013 dla rozwoju turystyki na obszarach wiejskich".

Szkolenia nt. budowy sieciowego produktu turystyki wiejskiej - relacja
W szkoleniach łącznie wzięło udział 244 osoby, które reprezentowały stowarzyszenia agroturystyczne i lokalne/regionalne organizacje turystyczne, lokalne grupy działania, samorządy terytorialne, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, a także doradcy rolni i właściciele gospodarstw agroturystycznych oraz usługodawcy innych niż tylko kwaterodawcy.

Zgodnie z założeniami, uczestnicy szkoleń wykazali się posiadaniem minimum wiedzy z zakresu działalności gospodarczej dotyczącej turystyki i minimum doświadczenia w świadczeniu usług turystycznych, organizowaniu działalności turystycznej i około turystycznej.

Głównym celem szkoleń było przekazanie przedstawicielom różnych środowisk zawodowych i społecznych, uczestniczących w różnych formach turystyki na obszarach wiejskich, wiedzy z dziedziny budowania markowego produktu turystyki wiejskiej, jego sieciowania i promocji z wykorzystaniem możliwości jakie tworzy PROW 2007-2013.

W ramach szkoleń ważnym elementem były zajęcia warsztatowe, których celem było:
  • wskazanie możliwości wsparcia osób i podmiotów turystyki wiejskiej w oparciu o możliwości jakie tworzy PROW 2007-2013,
  • poszerzenie wiedzy z zakresu budowy produktu turystyki wiejskiej,
  • podnoszenie jakości świadczonych usług z zakresu agroturystyki i turystyki na obszarach wiejskich,
  • zrozumienie zależności pomiędzy poziomem jakości świadczonych usług a promocją obszaru,
  • doskonalenie umiejętności współpracy w ramach partnerstwa na rzecz budowy sieciowego produktu turystyki wiejskiej

Warsztaty stworzyły również warunki do wymiany doświadczeń i wpłynęły na kształtowanie skutecznego i efektywnego współdziałania ludzi i różnych podmiotów w zakresie rozwoju turystyki wiejskiej. W wyniku zajęć warsztatowych zostały opracowane sieciowe produkty turystyki wiejskiej i na ich bazie opracowano programy turystyczne, które poddane procesowi komercjalizacji mogą zostać wprowadzone na profesjonalny rynek usług turystycznych. Opracowane programy w liczbie ponad 40 zostaną zaprezentowane na stronie intranetowej w formie zakładki na witrynie administrowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Praktyczny wymiar szkoleń warsztatowych przejawił się w wizytach studyjnych na obszary gdzie podejmowane są starania sieciowania produktów turystycznych w oparciu o produkty pakietowe wsparte środkami finansowymi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W trakcie wizyt studyjnych uczestnicy zapoznali się z inwestycjami wzbogacającymi infrastrukturę wsi wykorzystywaną w turystyce, a także z działaniami podnoszącymi atrakcyjność oferty turystycznej obszaru.

Spotkania z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych, organizacji turystycznych i przedsiębiorcami pozwoliły na przedyskutowanie problemów jakie towarzyszą podejmowaniu współpracy w procesie sieciowania usług i atrakcji turystycznych i budowie sieciowych produktów wysokiej jakości.

Wyjazdy studyjne odbyły się na obszarach działania:
Dunajec-Biała - 2 wyjazdy
LGD Dolina Karpia - 1 wyjazd,
LGD Dolina Baryczy - 1 wyjazd
LGD Wokół Łysej Góry - 1 wyjazd,
LGD "Razem ku lepszej przyszłości" - 1 wyjazd.

Wszyscy uczestnicy szkoleń warsztatowych otrzymali poradnik "Budowa sieciowego produktu turystyki wiejskiej", który poza treściami merytorycznymi będącymi tematem wykładów, zawierał metodykę przygotowania programu turystycznego, w oparciu o sieciowe produkty turystyczne zlokalizowane na obszarach wiejskich. Do realizowanej metodyki warsztatów w postaci 10 kroków przygotowana została prezentacja oraz odpowiednie matryce.



Tagi:
źródło: