Partner serwisu Bydło i mleko
Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Agregat orkowo-podorywkowy APH PREMIUM
2020-03-04
Duża dynamika wzrostu eksportu wołowiny od początku 2015 r.
Na rynku wołowiny od początku roku notuje się utrzymanie się wysokiej dynamiki wzrostu wywozu. Jak wynika z danych MF (za MRiRW) w pierwszych ośmiu miesiącach br. wysyłka nieprzetworzonego mięsa wołowego wzrosła o 16,5 proc. w ujęciu rocznym do 237,3 tys. t. Tak wysoka dynamika wynika też ze stagnacji w handlu, która wystąpiła w 2014 r., zaobserwowano wtedy 0,2 proc. obniżkę wywozu w ujęciu rocznym - zauważa Bank BGŻ BNP Paribas.
Ponad 90% polskiej wołowiny trafia na rynek UE
Kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiego eksportu wołowiny ma zainteresowanie naszym surowcem na rynku UE. Aktualnie 91 proc. wysyłki w ujęciu ilościowym kierowane jest na rynek wewnątrzunijny. Całkowity wzrost wywozu napędzany był przez sprzedaż mięsa wołowego świeżego lub schłodzonego, która w omawianym czasie była o 20,5 proc. większa niż przed rokiem. Z kolei wysyłka mięsa mrożonego zwiększyła się zaledwie o 3,3 proc. W wyniku czego 79 proc. eksportu wołowiny stanowi mięso świeże lub chłodzone.
Największym jego importerem są kraje członkowskie UE, do których w analizowanym okresie trafiło 178,4 tys. t mięsa, czyli o 31,5 tys. t więcej niż przed rokiem. W tym przypadku głównym importerem są Włochy, do których trafia 28 proc. eksportu nieprzetworzonego mięsa wołowego świeżego lub chłodzonego. Następnie Niemcy, Holandia i Hiszpania, z odpowiednio 18, 14 i 7 proc. udziałem w przywozie mięsa świeżego lub chłodzonego z Polski. W sumie do tych czterech krajów trafia 67 proc. wolumenu tych dostaw.
Polska jednym z czołowych eksporterów wołowiny w UE
Udział Polski w wewnątrzunijnym handlu wołowiną, zdaniem Eurostatu wzrósł z 11 proc. w okresie w pierwszych ośmiu miesięcy w 2014 r. do 14 proc. w porównywalnym okresie w br. W ten sposób Polska zbliżyła się do największego eksportera - Holandii z 18 proc. udziałem w wewnątrzunijnym wywozie świeżego lub chłodzonego mięsa wołowego. Polska znajduje sie już na drugiej pozycji, z 14 proc. udziałem. Tuż za nią jest Irlandia z 13,6 proc. oraz Niemcy z 12 proc.
Jak zatem widać, polski surowiec jest coraz bardziej doceniany w pozostałych krajach członkowskich, co wpływa na umocnienie pozycji Polski jako ważnego gracza na rynku wołowiny w UE.