| Autor: redakcja6

Szacunki rynku mleczarskiego w Unii Europejskiej na lata 2012-2022

Z najnowszych danych Komisji Europejskiej wynika, że w latach 2012-2022 prognozy dla unijnego rynku mleczarskiego będą korzystne.

Szacunki rynku mleczarskiego w Unii Europejskiej na lata 2012-2022
Zdaniem specjalistów, wysoki globalny popyt na przetwory mleczarskie, który utrzymuje się już od pewnego czasu, będzie sprzyjał eksportowi z krajów Unii Europejskiej, co przełoży się na ustabilizowanie cen artykułów mlecznych.
 
Najbardziej obiecujące są perspektywy odnoszące się do serów i odtłuszczonego mleka w proszku. W obu przypadkach udział eksportu tych produktów z Unii Europejskiej zwiększy się w analizowanym okresie o 32%. Największy wzrost sprzedaży nastąpi na rynek Stanów Zjednoczonych (wzrost o 65%), do krajów Bliskiego Wschodu (wzrost o 55%) oraz do Rosji (wzrost o 33%). Obiecującym szacunkom sprzyjać będzie również dynamicznie rosnący import ze strony Chin (przyrost o 90%), Egiptu (o 36%) i Algierii (o 23%).
 
Inaczej kształtują się prognozy dla masła i pełnotłustego mleka w proszku. Według ekspertów, przez kolejne 10 lat wolumen eksportu wzrośnie tylko nieznacznie. Pomimo wysokiego popytu ze strony Chin i innych krajów Azji, bardziej konkurencyjne ceny oferowane są w regionie Oceanii.
 
W analizowanym okresie wzrost produkcji zostanie również zaobserwowany w obrębie mleka, który zwiększy się o 5% i osiągnie poziom 159,3 mln ton. Spadek będzie dotyczył jedynie zużycia mleka w gospodarstwach rolnych – o 4,9% do 12 mln ton.
 
W opinii ekspertów, wzrost produkcji będzie wynikiem rosnącej wydajności mlecznej krów. Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że w 2022 roku osiągnie ona poziom 7200 kg/krowę i będzie o 5% wyższa niż w 2011 roku. W 12 krajach członkowskich wyniesie najprawdopodobniej 6000 kg/krowę (wzrost o 8%), natomiast w pozostałych 15 państwach – 7600 kg/krowę (wzrost o 7%).
 
Według unijnych przedstawicieli, zniesienie kwot mlecznych w 2014 roku nie wpłynie znacząco na sektor mleka we Wspólnocie.


Tagi:
źródło: