| Autor: redakcja1

Wzrost produkcji mleka na świecie

Drugie półrocze 2013 roku przynosi ponowne wzrosty produkcji mleka w krajach należących do czołówki jego eksporterów – podaje Bank BGŻ.

Wzrost produkcji mleka na świecie
Jak wynika z danych Rabobanku w lipcu 2013 roku, największe zmiany odnotowano w Brazylii, gdzie odnotowano wzrost o blisko 4% w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem. Wynikało to przede wszystkim z utrzymującej się od siedmiu miesięcy zwyżki cen skupu mleka, które rekordowy poziom osiągnęły prawdopodobnie we wrześniu tego roku, a w sierpniu były o 20% wyższe w relacji rocznej.
 
Niemniej jednak, dodatkowe dostawy mleka nie zaspokoiły całkowicie popytu wewnętrznego, przez co po spadkach notowanych w I połowie roku również import w lipcu i sierpniu bieżącego roku był większy niż przed rokiem.

Z kolei w Argentynie w lipcu 2013 roku produkcja mleka była wprawdzie jeszcze o 0,3% mniejsza w relacji rocznej, chociaż szacunki na sierpień wskazują już na jej 6% zwyżkę. To dość duża zmiana, gdyż jeszcze w pierwszej połowie podaż mleka była o niemal 7% niższa wobec I półrocza 2012 roku, co spowodowało aż 19% spadek eksportu z tego kraju.
 
Nowa Zelandia, która zakończyła sezon 2012/2013 1% zniżką produkcji, w lipcu notowała już jej 7% wzrost. Natomiast spadki dostaw surowca notowane są w Australii, gdzie w lipcu były one o 3,5% niższe w relacji rocznej. Z drugiej strony spore opady deszczu w okresie zimowym, a także wysokie ceny skupu pozwalają przypuszczać, że tendencje te ulegną odwróceniu. Według prognoz Dairy Australia, w sezonie 2013/2014 produkcja będzie o 1-3% większa niż w sezonie 2012/2013.

Dość dobrze sytuacja prezentuje się na półkuli północnej. W Stanach Zjednoczonych znaczne przyrosty produkcji notowano już w maju tego roku. W lipcu 2013 roku kształtowała się ona w granicy o blisko 3% wyższej w relacji rocznej. USDA szacuje, że produkcja w całym 2013 roku będzie o 1% większa niż rok wcześniej. Z kolei w UE, mimo opóźnionego startu sezonu, w lipcu 2013 roku mleczarnie skupiły o 2% więcej mleka w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem – podkreśla Bank BGŻ.


Tagi:
źródło: