Spadki cen w pierwszych miesiącach bieżącego roku wynikały głównie z silnej odbudowy produkcji mleka u czołowych eksporterów tych produktów.
Według danych Rabobanku, w większości regionów świata rozwój gospodarczy był słabszy od oczekiwań, również w Unii Europejskiej, gdzie PKB w pierwszym kwartale sięgnęło zaledwie 0,2%.
Na obniżkę miały wpływ także wysokie ceny detaliczne artykułów mleczarskich. Rekordowo wysokie ceny mleka sprawiły, że notowania podstawowych przetworów w I połowie bieżącego roku w Unii czy Stanach Zjednoczonych były o 5-10% wyższe niż przed rokiem. Natomiast w niektórych regionach Azji inflacja przekroczyła 10%.
W związku z tym, w Stanach Zjednoczonych zaobserwowano spadek sprzedaży artykułów płynnych oraz jogurtów w drugim kwartale bieżącego roku, wzrósł zaś eksport serów – o 1,5% r/r w porównaniu z 3% notowanymi w ubiegłym roku.
Zdaniem Banku BGŻ, wysokie były natomiast obroty w światowym handlu międzynarodowym przetworami mleczarskimi. W okresie od stycznia do końca kwietnia czołowi eksporterzy tych produktów sprzedali na rynki zagraniczne o 12% więcej artykułów niż w 2013 roku. Należy jednak podkreślić, że większość przesyłek trafiła do Chin, które w analizowanym okresie sprowadziły o 68% więcej przetworów mlecznych niż w tym samym czasie 2013 roku.
Z prognoz Rabobanku wynika, że w II połowie bieżącego roku może nastąpić poprawa zarówno w krajach rozwiniętych jak i rozwijających się. Import artykułów mleczarskich spadnie znacząco jedynie w Chinach, gdzie zmalała produkcja przetworów. Natomiast w pozostałych państwach zakupy będą dalej rosły.