Bank BGŻ na podstawie danych Eurostatu zauważa, że w okresie od początku maja do końca czerwca bieżącego roku nastąpił wzrost pogłowia w relacji rocznej o 0,8%. Należy jednak podkreślić, iż dane te obejmują 11 państw członkowskich, które mają 70-procentowy udział w rynku Unii Europejskiej.
W tym czasie najbardziej znaczącą odbudowę pogłowia bydła zaobserwowano we Włoszech, gdzie nastąpił wzrost w relacji rocznej o 9,5%, a następnie w Holandii – o 3,1%, Irlandii – o 2,2%, Polsce o – 1,4% oraz w Niemczech – o 0,9%.
Odwrotne tendencje odnotowano w Hiszpanii, gdzie pogłowie zmniejszyło się o 3%, a także we Francji – o 0,5% i Wielkiej Brytanii – o 0,6%.
Warto jednak zwrócić uwagę, że odbudowa unijnego pogłowia dotyczyła głównie krów mlecznych, w obrębie których obserwowano wzrost o 1,1% wobec roku poprzedniego. Oznacza to odwrócenie trendu spadkowego z ostatnich 20 lat. Co ciekawe, inaczej kształtowała się sytuacja na polskim rynku. W czerwcu bowiem pogłowie krów mlecznych było o 3,5% niższe niż przed rokiem.
Jak podaje Bank BGŻ, oprócz wzrostu pogłowia w Unii Europejskiej, w pierwszej połowie bieżącego roku zmniejszył się także o 4,5% wolumen produkcji wołowiny do poziomu 7,6 mln ton. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że to jest kolejna z rzędu obniżka wytwórstwa mięsa wołowego.
Ponadto, dane wskazują na 5,7-procentowy spadek ubojów jałówek. Większa liczba jałówek może zatem zostać przeznaczona do celów rozrodczych, co wskazywałoby na dalszą odbudowę pogłowia w Unii Europejskiej. W związku z tym Komisja Europejska prognozuje wzrost o 0,7% produkcji wołowiny w 2014 roku.