Realizując wniosek zgłoszony przez Rady Powiatowe Mazowieckiej Izby Rolniczej, 25 września br. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie przeniesienia w roku kwotowym 2013/2014 niewykorzystanego krajowego limitu kwoty mlecznej bezpośredniej na kwotę hurtową.
W odpowiedzi na wniosek KRIR resort rolnictwa poinformował, że mając na uwadze, że od początku kwotowania produkcji mleka Polska po raz drugi - w roku kwotowym 2012/2013 - przekroczyła kwotę krajową dostaw (+0,14%), efektywne wykorzystywanie kwoty krajowej dostaw przy jednoczesnym bardzo niskim - i corocznie malejącym - wykorzystywaniu kwoty krajowej sprzedaży bezpośredniej (na poziomie 46,8% w roku kwotowym 2012/2013) oraz zważywszy na fakt, że zachodzące w Polsce procesy restrukturyzacyjne są kontynuowane, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi kontynuuje działania na forum UE ukierunkowane na zwiększenie kwoty krajowej dostaw w ramach kwoty krajowej.
Zamrożenie rezerwy krajowej sprzedaży bezpośredniej nie znajduje uzasadnienia i hamuje te procesy. Dokonanie na poziomie krajowym konwersji części kwoty pozostającej w rezerwie krajowej sprzedaży bezpośredniej do kwoty krajowej dostaw umożliwiłoby wykorzystanie przyznanej Polsce kwoty krajowej.
W związku z powyższym, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w listopadzie br. zwrócił się ponownie do Komisarza UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Pana Daciana Ciolosa - przedstawiając stosowne uzasadnienie faktyczne i prawne - o podjęcie działań legislacyjnych umożliwiających Polsce dokonanie na szczeblu krajowym konwersji niewykorzystanej kwoty krajowej sprzedaży bezpośredniej w ilości 70 mln kg na kwotę krajową dostaw.
źródło: Gospodarz.pl/KRIR, autor: Katarzyna Kuznowicz, foto:
Gospodarz.pl