| Autor: redakcja6

Prognoza rynku mleka w UE (II połowa 2013 r.)

Z danych zebranych przez analityków sektora rolnego Banku BGŻ wynika, że po roku systematycznego zmniejszania produkcji mleka w Unii Europejskiej, w II połowie 2013 roku nastąpiło odwrócenie tej tendencji.

Prognoza rynku mleka w UE (II połowa 2013 r.)

Według szacunków Rabobanku, już w pierwszym miesiącu drugiego półrocza odnotowano 2-procentowy wzrost produkcji w odniesieniu do danych z lipca 2012 roku.

Warto zaznaczyć, iż jeszcze w pierwszej połowie 2013 roku dostawy surowca do unijnych mleczarni były o prawie 2% niższe wobec analogicznego okresu roku poprzedniego. Największe spadki produkcji notowano w tym czasie w Wielskiej Brytanii i we Włoszech – spadek o 5%, a także we Francji i Irlandii – spadek o 3%.

Jak wyliczają specjaliści, spory wpływ na poprawę wyników produkcji miały bardzo dobre warunki pogodowe latem, oraz co za tym idzie – wyższa produkcja zielonki. Korzystnie wpłynęła także zadowalająca marża osiągnięta w I półroczu bieżącego roku, uzyskana dzięki wysokim cenom skupu mleka oraz niższe koszty produkcji.

Największe zmiany zaszły w tym czasie na terenie Irlandii i Holandii, gdzie gospodarze w oczekiwaniu na zniesienie kwotowania mleka w 2015 roku, podjęli działania przyczyniające się do wzrostu produkcji.

Jak podaje Bank BGŻ na podstawie Rabobanku, w okresie od lipca do końca bieżącego roku skup mleka w krajach Wspólnoty będzie o około 3% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Sytuacja ta spowodowana będzie m.in. wysokimi plonami dobrej jakościowo zielonki, a przez to – mniejsze zapotrzebowanie na zakup paszy przemysłowej.

Z prognoz wynika, iż sama pasza będzie również tańsza niż w roku poprzednim, co w połączeniu z wysokimi cenami skupu mleka, powinno w dalszym ciągu poprawiać dochodowość produkcji mleka i zachęcać gospodarzy do kolejnych inwestycji.

Według analityków, wzrost produkcji będzie miał najprawdopodobniej przełożenie na silny wzrost eksportu przetworów mleczarskich z Unii Europejskiej do krajów trzecich, który w II połowie wzrośnie o około 10% w ujęciu rocznym i będzie kontynuowany w 2014 r. Oznacza to spory wzrost w odniesieniu do spadków, jakie notowano jeszcze na początku tego roku.

Z kolei inaczej kształtowało się zapotrzebowanie na przetwory mleczarskie, które w I połowie roku było dość niskie i spowodowane było pogarszającą się sytuacją gospodarczą. W rezultacie spożycie przetworów mleczarskich w Unii Europejskiej spadło zarówno w I kwartale, jak i na początku II. W kolejnych miesiącach spodziewana jest jednak niewielka poprawa sytuacji – podaje Bank BGŻ.



Tagi:
źródło: