Jak podają analitych Banku BGŻ BNP Paribas w 2016 r. spodziewana jest dalsza zwyżka na poziomie 1 proc. Przyczyną takiego stanu rzeczy będzie przede wszystkim poprawa wydajności mlecznej krów o 1,2 proc. przy oczekiwanym 0,3 proc. spadku pogłowia bydła mlecznego.
Zmiany unijnej produkcji mleka mogą być dość zróżnicowane w zależności od kraju członkowskiego. W związku z tym, produkcja w Niemczech czy Francji, gdzie łącznie mają 40 proc. udział w unijnej produkcji, nie przekroczy poziomu odnotowanego przed rokiem. Spadek produkcji w tych krajach był widoczny już w pierwszym kwartale 2015 r. z uwagi na obawy dotyczące przekroczenia kwoty mlecznej, ale też niskie ceny mleka w skupie. Spowolnienie dostaw odczuwalne było również w Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony w krajach, takich jak Węgry, Irlandia, Austria, Hiszpania czy też Polska oczekiwany jest wzrost produkcji w 2015 r.
W odniesieniu do Węgier i Irlandii zwiększona produkcja mleka przekroczyć może 3 proc. w obrębie roku. W Polsce, pomimo niskich cen mleka i spowolnienia wzrostu produkcji w pierwszym kwartale 2015 r., w kwietniu br. krajowa dynamika zwyżki produkcji sięgnęła 4,2 proc. Jeśli chodzi o Polskę, w sumie w 2015 roku zwiększenie się produkcji mleka prawdopodobnie jednak nie przekroczy poziomu 3 proc.
Prognozowane są za to zmiany w strukturze przeznaczenia skupionego mleka krowiego w krajach Wspólnoty. Prawdopodobnie będzie wyższy przerób surowca do produkcji odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). Sprzyjać temu będzie wysoki popyt na rynkach zewnętrznych, wzmacniany korzystnym kursem euro do dolara amerykańskiego. Ocenia się, że łączny eksport odtłuszczonego mleka w proszku z UE-28 w 2015 r. zwiększy się o 17 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Jak wynika z przewidywań Komisji, unijna produkcja OMP w 2015 r. ukształtować się może na poziomie większym o 8 proc. wobec 2014 r., a pełnego mleka w proszku o 3 proc.
Kontynuacja rosyjskiego zakazu importu, mimo zmian w strukturze eksportu serów, spowoduje mniejszą sprzedaż zagraniczną i wyhamowanie przerobu mleka do ich produkcji. Komisja Europejska prognozuje, że w 2015 roku zwiększy się ona zaledwie o 0,5 proc. przede wszystkim za sprawą wzrostu popytu na rynku wewnętrznym.
Zdaniem Banku BGŻ BNP Paribas, dzięki poprawie sytuacji gospodarczej i mniejszym cenom, spożycie serów na osobę przeciętnie w UE-28 może wzrosnąć o 1,7 proc. w skali roku. Prawdopodobnie o 3 proc. wyższa będzie z kolei produkcja masła z uwagi na wzrost jego zużycia w przetwórstwie.