| Autor: mikolaj

O przyszłości polskiego mleczarstwa w MRiRW

Dnia 14 października 2013 r. w resorcie rolnictwa zorganizowano spotkanie dotyczące reformy Wspólnej Polityki rolnej w obszarze jednolitej wspólnej organizacji rynków (single CMO) w zakresie odnoszącym się do sektora mleczarskiego.

O przyszłości polskiego mleczarstwa w MRiRW
Celem spotkania miało być omówienie z przedstawicielami krajowych producentów i przetwórców mleka instrumentów wsparcia rynku mleka i przetworów mlecznych  w UE przewidywanych w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 oraz możliwości ich wykorzystania do skutecznego zarządzania polskim rynkiem mleka. Spotkanie poprowadził Zastępca Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych w MRiRW Marian Borek, który po krótce przedstawił instrumenty zarządzania rynkiem w przyszłej perspektywie. Ponadto, w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele izb rolniczych: Mirosław Borowski – Delegat Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, Stanisław Rogalski – Członek Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej, Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak oraz Dyrektor Izby Rolniczej w Opolu Sebastian Sachta.

W krajach Unii Europejskiej rok kwotowy 2014/2015, który kończy się 31 marca 2015 r., będzie ostatnim rokiem obejmującym system kwotowania produkcji mleka. Z tym dniem zlikwidowane będzie kwotowanie produkcji mleka, zgodnie z rozporządzeniem Rady nr 1234/2007. Aby zminimalizować skutki zniesienia kwotowania produkcji mleka, pojawiła się potrzeba wprowadzenia mechanizmów osłonowych dla gospodarstw rolnych produkujących mleko. Lekarstwem na złagodzenie negatywnych skutków eliminacji systemu kwotowania ma być opracowany przez Radę UE i Parlament Europejski w Brukseli tzw. pakiet mleczny, który będzie obowiązywał od 1 kwietnia 2015 r. w krajach UE, w tym również w Polsce.

Uczestnicy spotkania, zwrócili jednak uwagę, że w informacjach resortu rolnictwa mało jest konkretnych danych na temat wsparcia polskich mleczarzy. Zabierając głos, Delegat KRIR Mirosław Borowski zauważył, że brak jest bezpośredniego wsparcia dla producenta mleka. Przypomniał, że Krajowa Rada Izb Rolniczych wielokrotnie wnioskowała do resortu o podwyższenie kwoty rocznego limitu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, szczególnie dla gospodarstw, które prowadzą produkcję zwierzęcą, gdzie jest większe zużycie paliwa. Wyższy limit zwrotu podatku akcyzowego skutkować będzie podwyższeniem wypłaconej kwoty zwrotu podatku, a dzięki temu zmniejszeniu ulegną koszty produkcji, które z roku na rok stają się coraz wyższe. Może to być jedną z zachęt dla gospodarstw. Ponadto, podkreślił, że kwoty mleczne były kupowane przez wielu rolników za kredyty – były dobrem nabytym przez rolnika, które teraz się zabiera. Delegat KRIR zaapelował do resortu rolnictwa, aby dalej walczyło o rekompensaty za odejście od kwot mlecznych, gdyż KE nie informowała rolników przystępujących do systemu, o tym, że mechanizm ten zostanie wycofany.

Przedstawiciel samorządu rolniczego zwrócił również uwagę, że nie dość, że nie ma bezpośredniego wsparcia dla producenta mleka, to planuje się dodatkowo obarczyć rolników odpowiedzialnością za pasze używane w gospodarstwie, w związku z wprowadzeniem całkowitego zakazu stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich w Polsce od dnia 1 listopada 2003 r. Niestosowanie się do zakazu ma skutkować dotkliwymi sankcjami finansowymi i karnymi sankcjami finansowymi i karnymi.  Ponadto nakazanie przez Powiatowego Lekarza Weterynarii zniszczenia paszy, w której stwierdzono obecność mączek mięsno-kostnych na koszt właściciela i zablokowanie stada zwierząt wraz z zakazem ich sprzedaży i wprowadzania do obrotu i łańcucha żywieniowego ludzi. W konsekwencji blokady, zwierzęta będą kierowane do uboju w rzeźniach, a otrzymane mięso i produkty będą poddawane utylizacji na koszt właściciela.

W opinii przedstawiciela izb rolniczych absurdem jest, aby za nielegalne zastosowanie w paszach mączek mięsno-kostnych przez producenta miał odpowiadać rolnik.

Odnosząc się do problemów polskich mleczarzy, głos zabrał również Członek Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej - Stanisław Rogalski, który zwrócił uwagę na wprowadzony zakaz uboju rytualnego, który w przypadku braku możliwości zbycia mleka, byłby jakąś alternatywą dla rolnika.

Podsumowując spotkanie, należy stwierdzić, iż nadal nie wiadomo na jakie konkretnie wsparcie mogą liczyć polscy producenci mleka, ani czego mogą się spodziewać po zakończeniu systemu kwotowania produkcji mleka.



Tagi:
źródło: