Partner serwisu Bydło i mleko
Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Ciągnik Steyr Terrus CVT
2020-03-12 -
Osuszacz do wędzarni Borniak
2014-05-12 -
Track Deutz Fahr - Pojazd dla dzieci
2011-09-09 -
Ładowarka teleskopowa JCB 541-70 AGRI
2020-05-22 -
CASE / STEYR - szyba drzwiowa L zielona
2011-12-13
Koniec kwot mlecznych. Nastroje na unijnym rynku
W dniu 31 marca 2015 roku, po ponad trzydziestu latach obowiązywania w całej Unii Europejskiej i jedenastu latach w Polsce, zniesiony został system kwotowania produkcji mleka – podaje FAMMU/FAPA.
Koniec kwot mlecznych
Koniec kwot tworzy nowe możliwości rozwoju dla niektórych producentów mleka, chociaż potencjalnie zagraża egzystencji innych. Producenci mleka z Niemiec, będących największym producentem mleka w UE i z Irlandii - największego eksportera z UE, są zadowoleni ze zniesienia systemu, który wprowadzono po raz pierwszy w 1984 roku w celu ustabilizowania rynku, gdy podaż znacznie przewyższała popyt, a zapasy, jakie w tym czasie systematycznie się zwiększały nazywano "jeziorami mleka” i "górami masła”. Mniej entuzjastycznie zakończenie mechanizmu regulującego podaż przyjęli inni producenci, m.in. z Belgii, którzy 31 marca protestowali w Brukseli. Dla nich zniesienie kwot może oznaczać wypadnięcie z rynku. Zdaniem protestujących kwoty chroniły małych producentów przed konkurencją ze strony wielkich koncernów.
Europejska Rada Mleczarska (EMB), tj. federacja producentów mleka zrzeszająca członków z 13 krajów UE uważa, że rynek prawdopodobnie nie będzie w stanie poradzić sobie ze znacznym wzrostem produkcji. Według prezes EMB, Romualda Schaber’a nieuniknione są długotrwałe obniżki cen, a kolejny kryzys niebawem nadejdzie. Jednak niemiecki Narodowy Związek Rolników (DBV) cieszy się ze zniesienia limitów, bo producenci mleka nareszcie będą zwolnieni z kosztów związanych z karami za przekroczenie kwot. W obrębie całego okresu obowiązywania systemu kwotowania produkcji mleka, według szacunków, niemieccy rolnicy wydali w sumie 15 mld EUR na kary z tytułu przekroczenia kwot, odkupowaniu limitów produkcyjnych i opłat kwotowych. DBV uważa, że koniec kwotowania daje większą swobodę podejmowania decyzji handlowych związanych z wielkością produkcji mleka, daje większą odpowiedzialność za rozwój gospodarstwa mleczarskiego, ale także zwiększa wahania cen mleka.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Rolników z Irlandii (IFA), w związku z końcem kwotowania produkcji mleka w Irlandii powstanie dodatkowych 9,5 tys. miejsc pracy i kraj ten może liczyć na o 1,3 mld EUR większe roczne przychody z wywozu. Dane IFA wskazują, że wytwórcy mleka z Irlandii są dobrze przygotowani do wykorzystania zniesienia kwot, a tym samym przyczynienia się do rozwoju sektora mleczarskiego. Irlandzcy rolnicy od początku byli przeciwni wprowadzeniu limitów produkcyjnych. W następstwie ich wprowadzenia liczba gospodarstw mleczarskich zmalała w tym kraju z 65 tys. w 1984 roku do 18 tys ton.