Konkurencyjność cenowa polskiej wołowiny sprzyja zwyżce eksportu

Zwiększający się popyt na wołowinę, przede wszystkim ze strony krajów azjatyckich oraz Turcji, spowodował, że w czasie styczeń–kwiecień 2016 r. unijny eksport tego mięsa był o 12% wyższy niż w tym samym okresie 2015 r. i wyniósł 204 tys. ton – podaje Agencja Rynku Rolnego.

Konkurencyjność cenowa polskiej wołowiny sprzyja zwyżce eksportu

Eksport wołowiny z UE

NajwiÄ™cej produktów woÅ‚owych i cielÄ™cych z UE dostarczono do Turcji - 9% unijnego eksportu i o 81% wiÄ™cej niż przed rokiem. Wyższa niż przed rokiem byÅ‚a wysyÅ‚ka woÅ‚owiny też do mniejszych odbiorców, czyli do Libii, na Filipiny i do Rosji. Istotnymi kierunkami wywozu pozostaÅ‚ Hongkong - 8% udziaÅ‚u, Liban - 7% i Izrael - 6%.
 
W tym okresie import woÅ‚owiny do UE wyniósÅ‚ 109 tys. ton i byÅ‚ o 3% niższy niż przed rokiem. WoÅ‚owinÄ™ przywożono przede wszystkim od najwiÄ™kszych globalnych dostawców jak Brazylia, Urugwaj, Argentyna i Australia.

Eksport wołowiny z Polski

Konkurencyjność cenowa polskiej woÅ‚owiny na rynku unijnym sprzyja zwyżce eksportu z Polski. W czasie pierwszych piÄ™ciu miesiÄ™cy 2016 r. z kraju wysÅ‚ano 173 tys. ton żywca, miÄ™sa oraz przetworów woÅ‚owych i cielÄ™cych w ekwiwalencie tusz, a wiÄ™c o 2% wiÄ™cej niż w tym samym okresie 2015 r.
 
CzoÅ‚owymi odbiorcami woÅ‚owiny z Polski sÄ… kraje UE, w tym gÅ‚ównie WÅ‚ochy, Niemcy i Holandia, a spoÅ›ród krajów nienależących do UE – BoÅ›nia i Hercegowina, Izrael oraz Uzbekistan. Szacowana obniżka produkcji woÅ‚owiny w drugim póÅ‚roczu 2016 r. może przyczynić siÄ™ do ograniczenia także jej eksportu. W wyniku czego w caÅ‚ym 2016 r. wielkość wywozu woÅ‚owiny może być podobna do otrzymanej w 2015 r. i wynieść 435 tys. ton.

Import wołowiny do Polski

Przywóz woÅ‚owiny i cielÄ™ciny do Polski jest nieznaczny. W okresie styczeÅ„–maj br. wyniósÅ‚ 18 tys. ton, czyli o 2% wiÄ™cej niż przed rokiem. Zwyżka importu byÅ‚ wynikiem wiÄ™kszego przywozu miÄ™sa o 1,3 tys. ton. ZmalaÅ‚ z kolei zakup żywca o 6 tys. szt., w tym cielÄ…t o 4,7 tys. szt. Szacuje siÄ™, że przywóz asortymentu woÅ‚owego i cielÄ™cego może zwiÄ™kszyć siÄ™ z 43 tys. ton w 2015 r. do 47 tys. ton w 2016 r.


Tagi:
źródło: