Partner serwisu Bydło i mleko
Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Półautomat spawalniczy SPAW MIG 210/2 WP
2011-05-11 -
NOWY Pług do śniegu do WÓZKA WIDŁOWEGO
2011-11-02 -
Agregat uprawowo siewny, lekki Milan S
2020-06-16 -
Cyklo-wentylatory
2014-01-21
COPA-COGECA: Krytyczna sytuacja na rynku mleka w UE
W minionym tygodniu podczas spotkania z Komisją Europejską Komitet Rolniczych Organizacji Związkowych - Copa i Główny Komitet Spółdzielczości Rolniczej – Cogeca zwróciły uwagę na krytyczną sytuację na rynku mleka UE, podkreślając, że ceny nie pokrywają kosztów produkcji i należy podjąć działania w tym temacie.
Sytuacja na rynku mleka w UE
Przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Mansel Raymond oświadczył, że aktualne ceny są niskie w całej UE i nie pokrywają nawet kosztów produkcji, co prowadzi do problemów z płynnością finansową. Niektórzy członkowie grupy roboczej ostrzegali, że gospodarstwa mogą porzucić działalność jeśli żadne działania nie zostaną podjęte. Mansel Raymond przypomniał, że rolnicy muszą zapłacić w sumie blisko 800 mln EUR kary z tytułu przekroczenia kwoty mlecznej.
W związku z tym Copa-Cogeca apelowała do Komisji o upewnienie się, że fundusze te pozostaną w sektorze. Zdaniem przewodniczącego grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” decyzja ta powinna zostać podjęta jak najszybciej, w celu złagodzenia sytuacji na rynku mleka. Poza tym z uwagi na trudności, należy zwiększyć skuteczność unijnych środków zarządzania rynkiem, tj. interwencji publicznej i prywatnego przechowywania. M. Raymond wskazał, że trzeba poważnie zastanowić się nad zwiększeniem ceny interwencyjnej mleka.
Po wysłuchaniu prezentacji na temat programu odpowiedzialności rynkowej na posiedzeniu grupy dialogu obywatelskiego ds. mleka, członkowie grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa-Cogeca ostrzegali, że system ten byłby niepraktyczny i niewykonalny, przez co go od razu odrzucili. Jednakże zdaniem związkowców w dalszym ciągu należy rozwiązać problem ekstremalnych wahań na rynku i trzeba je ograniczyć. Grupa robocza Copa-Cogeca przeanalizowała wiele systemów, poczynając od systemu ochrony marż stosowanego w USA, poprzez rynki terminowe, umowy ze stałymi cenami aż po umowy elastyczne i wskazuje, że należy zgłębić się w te systemy. Copa-Cogeca zaproponowała zorganizowanie seminarium, w trakcie którego omówiono by dobrowolne rozwiązania.
Ponadto Sekretarz Generalny Copa-Cogeca - Pekka Pesonen podkreślił, że trzeba zagwarantować równe warunki w ramach dwustronnych negocjacji o wolnym handlu pomiędzy UE i USA w zakresie kosztów ochrony prawnej unijnych nazw, które chronią unijne produkty przed imitacjami.