Rynek mleka w UE
Organizacja domaga się narzędzi, które ułatwią rolnikom zarządzanie przy coraz większych wahaniach na rynkach oraz zwiększenie zysków z produkcji. Seminarium zostało poprowadzone przez posła do PE Jima Nicholsona wywodzącego się z Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - EKR.
Wziął w nim udział przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne" Copa-Cogeca - Mansel Raymond. Jego zdaniem unijny rynek mleka jest dziś ściślej związany z rynkiem globalnym, a poza tym obserwowane są na nim coraz częstsze wahania. W związku z tym, w obliczu coraz większej konkurencji i ekstremalnych wahań na rynku potrzeba odpowiednich narzędzi.
Spółdzielnie mleczarskie
Dlatego też producenci muszą lepiej planować swoją działalność. Ponadto należy zachęcać do tworzenia rynków terminowych, aby w częściowo zniwelować wahania na rynku, a także pomóc rolnikom zabezpieczyć się przed ryzykiem. Trzeba także poszukać innych narzędzi, które ochronią rolników przed ryzykiem jak ubezpieczenia. Jego zdaniem spółdzielnie mleczarskie, które pomagają rolnikom lepiej zarządzać ryzykiem, odgrywają i nadal będą pełnić kluczową rolę.
Cena interwencyjna mleka
Mansel Raymond stwierdził również, że Komisja Europejska musi dostosować interwencję publiczną w celu zapobiegnięcia załamania się rynku mleka. Dlatego też powinno się zaktualizować cenę interwencyjną mleka, żeby uwzględnić wzrastające koszty produkcji i realia rynkowe w obliczu znaczącej nierównowagi rynkowej.
Pakiet mleczny UE
Natomiast wiceprzewodniczący grupy roboczej, P. Roquefeuil zwrócił uwagę na dodatkowe instrumenty. Jego zdaniem producenci potrzebują narzędzi, które zwiększą ich dochody. W jego opinii pakiet mleczny UE, którego celem jest polepszenie stosunków umownych między rolnikami i przetwórcami oraz wzmocnienie pozycji rolników powinien zostać całkowicie wdrożony w całej UE. Wszystkie kraje członkowskie wdrożyły lub w najbliższym czasie wdrożą minimalne wymagania związane z organizacją producentów zgodnie z pakietem mlecznym, aby podwyższyć siłę przetargową producentów mleka.
Prawie w połowie z nich, a szczególnie tam, gdzie spółdzielnie mleczarskie mają mniejsze udziały w rynku, wprowadzono obowiązkowe umowy. P. Roquefeuil uważa, że umowy są ważne i muszą spełnić swoje zadanie, tym bardziej w sytuacji znoszenia kwot mlecznych i sporej nierównowagi rynkowej. Poza tym łańcuch dostaw mleka musi funkcjonować w sposób sprawiedliwy i zrównoważony. W związku z tym, potrzeba więcej otwartości i przejrzystości w łańcuchu dostaw, co można osiągnąć poprzez niedawno utworzone obserwatorium rynku mleka, dostarczające aktualne dane rynkowe.