| Autor: redakcja1

Brytyjczycy coraz bliżej otwarcia rynku chińskiego na wołowinę

Brytyjscy producenci wołowiny są o krok bliżej od uruchomienia wywozu mięsa wołowego wysokiej jakości do Chin.

Brytyjczycy coraz bliżej otwarcia rynku chińskiego na wołowinę
W październiku br., po raz pierwszy strona brytyjska gościła delegację chińskich urzędników na farmie wołowiny i w ubojni w Surrey, aby przedstawić im bezpośrednio wysoki poziom środków dobrostanu zwierząt oraz zwalczania chorób, jaki funkcjonuje na Wyspach.
 
Wizyta, która obejmowała również spotkanie w Agencji Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHA), była częścią ambitnego planu uruchomienia wywozu brytyjskiej wołowiny do Chin. Otwarcie tego lukratywnego rynku dla brytyjskich rolników dałoby ogromny impuls dla sektora wołowiny w Wielkiej Brytanii. Trzeba podkreślić, że zapotrzebowanie na wołowinę w Chinach wzrasta z roku na rok za sprawą rosnącej populacji ludności oraz powiększania się klasy średniej.
 
Dostęp do tego rynku dla producentów z Wielkiej Brytanii nie będzie zbyt łatwy, biorąc pod uwagę obecny napływ taniej wołowiny z krajów południowo-amerykańskich, które toczą walkę o dominację w Państwie Środka z Australijczykami. Dostawy mięsa wołowego do Chin rosną dynamicznie, posiadając dalszą perspektywę zwyżki.
 
W 2015 r. trafiło na ten rynek 500 tys. ton wołowiny o wartości ponad 2 mld EUR. Jak zauważa FAMMU/FAPA, Chiny stały się trzecim największym importerem wołowiny na świecie, i to zarówno w ujęciu wartościowym, jak i wolumenu przywozu. Do tej pory dostawy do Chin zdominowane były przez Australijczyków, Urugwajczyków oraz Nowozelandczyków, jednakże w 2015 r. „do gry” powróciła Brazylia, która stała się liderem w eksporcie wołowiny do Państwa Środka.
 
W br. większe ilości wołowiny trafiły do Chin także z Argentyny, Kanady i Chile. W 2015 r. spożycie tego mięsa przypadające na jednego mieszkańca w Chinach ukształtowało się na poziomie 5,4 kg/osobę. Jak prognozuje chiński przemysł mięsny, do 2020 r. konsumpcja tego gatunku mięsa per capita wzrośnie do 6,3 kg/osobę, a w 2030 r. wyniesie 8,6 kg/osobę.


Tagi:
źródło: