Początkowo warunki pogodowe w okresie wiosny z uwagi na chłodne noce i niedostateczne uwilgotnienie gleby nie sprzyjały wschodom i wzrostowi buraków cukrowych. Ciepły początek maja, a także późniejsze opady deszczu poprawiły stan plantacji.
Zbiory buraków cukrowych
Przebieg warunków pogodowych w czerwcu, lipcu i sierpniu sprzyjał intensywnemu wzrostowi buraków, a we wrześniu dorastaniu korzeni buraka, jak i gromadzeniu w nich cukru. Tak korzystne warunki pogodowe pozwoliły na uzyskanie wysokich plonów i zbiorów buraków.
Kampanię cukrowniczą rozpoczęto w pierwszej połowie września. Intensywne opady deszczu w październiku znacznie utrudniły zbiór buraków cukrowych. W większości rejonów zbiór zakończono w drugiej połowie listopada.
Jak szacuje Główny Urząd Statystyczny powierzchnia uprawy buraków cukrowych była większa od ubiegłorocznej o 15% i wyniosła ponad 0,2 mln ha. Wysokość plonów buraków cukrowych ocenia się na 626 dt/ha, a więc to wzrost o 20%. Zbiory buraków cukrowych przewiduje się na 13 mln t, czyli to o 39% więcej od uzyskanych w 2015 r.
źródło: Gospodarz.pl/GUS, foto:
Gospodarz.pl/MP