Według ekspertów, w tym sezonie zostanie wytworzone blisko 1,85 mln ton cukru, pr zy limicie produkcyjnym przyznanym Polsce przez Komisję Europejską na poziomie 1,4 mln ton. W związku z tym ilość poza kwotowego cukru, którą wyprodukowalismy oscyluje w granicy 0,45 mln ton.
Niestety nadmiar cu kru można jedynie wyeksportować i to przede wszys tkim do krajów spoza Unii Europejskiej . Mało realnym jest bowiem wysłanie nadwyżki produkcyjnej na inne rynki p aństw członkowskich Wspólnoty. Nadwyżka może zostać również przeznaczona na cele przemysłowe, c hoćby do pro dukcji spirytusu.
Dlatego też jest bardzo możliwe, że zakłady cukrownicze część cukru pozakwotowego ujmą w ramach przyszłego limitu, co spowoduje zarówno ilościowe zmniejszenie kontraktów, jak i obniżenie ceny skupu buraków.
Cena buraków cukro wych jest bowiem uzależniona od ce ny cukru . J eśli więc śred nia cena za cukier biały w okresie od początku października 2011 roku do końca września 2012 roku była większa niż cena referencyjna powiększona o 40 euro, co da stawkę 444,4 euro za tonę cukru, to uzyskana nadwyżka została podzielona równo między producenta i plantatora. Jednakże jej wypłata mus iała nastąpić do 15 listopada 2012 roku.
Szacunkowe obliczenia można też wykonać samemu. W tym celu wystarczy wziąć pod uwagę średnią cenę sprzedawanego cukru , czyli przykładowo 700 euro/t , gdzie 1 euro to 4 , 33 z łotego , to nadwyżka za bur aki cukrowe o po la ryzacji na p oziomie 16 % wynosi 77 zł/t , przy czym mini malna cena to 114 ,04 zł/t.
Zdaniem ekspertów, wzrost cen cukru w głównej mierze wynika z dobrej koniunktury na rynkach światowych. W przypadku Polski i Unii Europejskiej przede wszystkim jest to efekt za małych limitów produkcyj nych, wy sokich kosztów importu i eksportu, a także zbyt niskich zapasów cukru.