| Autor: redakcja1

Wielka Brytania przeciw wydłużeniu kwotowania produkcji cukru

Mimo że Parlament Europejski opowiedział się za wydłużeniem o 5 lat do 2020 roku kwotowania produkcji cukru i utrzymaniem w tym czasie cen minimalnych na buraki cukrowe, to Wielka Brytania nie zamierza składać broni i zapowiada, że będzie walczyć o zniesienie tych mechanizmów od 2015 roku – podaje FAPA/FAMMU.

Wielka Brytania przeciw wydłużeniu kwotowania produkcji cukru
Za ich wygaszeniem kwotowania produkcji cukru opowiada się także Komisja Europejska, ale Rada UE zaproponowała ich wydłużenie do 2017 roku.
 
Niemniej jednak, brytyjski minister rolnictwa i środowiska Owen Paterson szuka sojuszników, których mógłby przekonać do swojego stanowiska. Poprzeć mogą go kraje, których rynek cukru oparty jest na imporcie i rafinacji cukru. Część krajów zrezygnowała całkowicie (jak Irlandia czy Łotwa) lub z większości praw do produkcji (jak Włochy) i utrzymanie obecnych uregulowania nie jest w ich interesie.
 
Natomiast najsilniejsze gospodarki UE, czyli Niemcy i Francja (a przy okazji również najwięksiproducenci cukru buraczanego) są za wydłużeniem kwotowania. Stanowisko to podziela także Polska.
 
Z kolei Brytyjczycy są dużymi importerami cukru trzcinowego. Dlatego też chcą nie tylko zniesienia kwotowania, ale także likwidacji ceł, żeby móc swobodnie importować cukier.
 
Zdaniem FAPA/FAMMU, stanowisko europarlamentarzystów oraz Niemiec i Francji pozwała założyć, że mimo głosów sprzeciwu kwotowanie produkcji cukru i ceny minimalne na buraki cukrowe pozostaną dłużej w mocy. Eurodeputowani opowiedzieli się także za dalszymi rozważaniami w tej kwestii w 2018 roku, co może sugerować, że 2020 rok nie musi być ostateczną datą obowiązywania obecnych uregulowań.


Tagi:
źródło: