| Autor: redakcja6

Sytuacja na rynku cukru w Polsce

Ze względu na przedłużającą się zimę, zasiewy buraków cukrowych w bieżącym roku zostały zakończone dopiero w kwietniu. Według wstępnych danych, areał upraw jest mniejszy od ubiegłorocznego o 4,2% i wynosi blisko 185 tys. ha – informuje Piotr Szajner w majowym Raporcie Rolnym.

Sytuacja na rynku cukru w Polsce
Zdaniem specjalisty z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, powierzchnia zasiewów uległa zmniejszeniu ze względu na niższe kontrakcje związane z zaliczeniem części cukru wytworzonego w sezonie 2012/2013 na poczet produkcji kwotowej.
 
W związku z tym, prognozy produkcji cukru ukształtują się na poziomie 1670-1700 tys. ton, przy założeniu, że z łącznej powierzchni zasiewów plony wyniosą 60 ton/ha, a gospodarze zbiorą 11,1 mln ton buraków cukrowych.
 
W ubiegłym roku, ze względu na aprecjację złotego względem euro, a także niższe ceny cukru na rynku krajowych i światowym spadła wartość buraków cukrowych. W skupach bowiem gospodarze otrzymywali za nie aż o 4,7% mniej pieniędzy, czyli 137,2 zł/tonę. Wpłynęło to na opłacalność produkcji, która obniżyła się znacznie w porównaniu z podstawowymi kierunkami produkcji rolnej.
 
Z kolei ze względu na dużą podaż z kampanii przeprowadzonych w sezonie 2012/2013 i malejące ceny na rynku międzynarodowym, notowania gotowego wyrobu w Polsce także powoli spadają. W trzecim miesiącu bieżącego roku ceny zbytu cukru paczkowanego spadły o 0,9% względem analogicznego okresu roku poprzedniego i ukształtowały się na poziomie 3,29 zł/kg. Nieco mniejszą dynamiką spadku charakteryzowały się natomiast ceny obserwowane w obrębie cukru workowanego używanego głównie w przemyśle, które wyniosły 3,24 zł/kg (0,3%-procentowy spadek).
 
Jak podaje Szajner – w okresie od stycznia do lutego bieżącego roku wywóz cukru z Polski oscylował na granicy 60 tys. ton. Najwięcej tego wyrobu, bo aż 42,2 tys. ton trafiło na rynek unijny, głównie do Niemiec (15 tys. ton), a także do Słowacji (8 tys. ton) i Czech (5 tys. ton), skąd eksporterzy otrzymywali 750 euro/tonę. Natomiast prawie o połowę mniej, bo tylko 390 euro/tonę, płacono za cukier wywożony do Mołdawi, Syrii i Izraela.
 
Według eksperta, przyczyną utrzymującej się na poziomie niższym niż w latach 2011-2013 ceny cukru jest duża jego podaż na rynku światowym. Z najnowszych danych zebranych przez F.O. Licht wynika, że w maju bieżącego roku ceny cukru surowego na rynku światowym obniżyły się do 390 USD/tonę, a białego – do 500 USD/tonę. W najbliższym czasie nie przewiduje się większych zmian w tym zakresie.


Tagi:
źródło: