| Autor: mikolaj

Przedsiębiorstwa gazowe, naftowe, wydobywcze i pozyskujące drewno zobowiązane do ujawniania płatności na rzecz państwa

Duże przedsiębiorstwa naftowe, gazowe, wydobywcze oraz pozyskujące drewno z lasów pierwotnych, będą musiały ujawnić wszystkie płatności na rzecz państwa, w rozbiciu na konkretne projekty. W środę Parlament Europejski poparł projekt legislacyjny, którego celem jest dostarczenie informacji umożliwiających kontrolę i ocenę działań przedsiębiorstw wydobywczych oraz rządów.

Przedsiębiorstwa gazowe, naftowe, wydobywcze i pozyskujące drewno zobowiązane do ujawniania płatności na rzecz państwa
W dwóch oddzielnych głosowaniach Parlament zatwierdził pakiet dwóch wniosków obligujących duże przedsiębiorstwa wydobywcze do ujawniania szczegółów dotyczących płatności na rzecz państwa. Nowe przepisy ograniczą też biurokratyczne wymogi wobec małych firm.

Podczas wtorkowej debaty, Arlene McCarthy (S&D, UK), odpowiedzialna za jeden z dwóch przyjętych projektów, powiedziała: - Podczas trudnych negocjacji z Radą kładliśmy nacisk na potrzebę ustalenia bardzo twardych reguł, dzięki którym raporty będą zawierały istotne, znaczące informacje i zapewnią przejrzystość działań.
 
Poseł Klaus-Heiner Lehne (EPP, DE), odpowiedzialny za drugi z projektów, powiedział, że główne osiągnięcia to: - po pierwsze ujednolicenie europejskich przepisów dotyczących rachunkowości, a po drugie ograniczenie biurokracji, co sprzyja małym i średnim przedsiębiorstwom.
 
Większa przejrzystość
 
Na mocy przyjętego prawa, duże przedsiębiorstwa naftowe, gazowe i wydobywcze oraz te zajmujące się pozyskiwaniem drewna, będą dostarczać pełnej informacji na temat swoich płatności względem władz federalnych, państwowych oraz lokalnych.  Parlamentarni negocjatorzy wprowadzili zasadę, która umożliwia publikację płatności na rzecz rządów w rozbiciu na konkretne projekty i działania, takie jak uzyskanie licencji na prace wydobywcze.
 
W celu zagwarantowania większej przejrzystości, wszystkie płatności powyżej 100 000 euro będą publikowane. Posłowie przyjęli również klauzulę uniemożliwiającą uniknięcie publikacji, zabraniającą przedsiębiorstwom sztucznego rozdzielania lub łączenia zapłaconych kwot. W raportach powinny się znaleźć płatności za: prawo do produkcji, niektóre podatki, należności z tytułu licencji, dywidendy, premie, opłaty za ulepszenia infrastruktury.
 
Nowe przepisy nie będą dotyczyć małych i średnich firm, a ich obciążenia administracyjne zostaną zredukowane w porównaniu do obecnie obowiązujących zasad.
 
Zlikwidowane "veto despoty"
 
Za największy sukces nowych regulacji, uważa się usunięcie z projektu tzw. "veta despoty", które mogłoby spowodować wyłączenie spod przyjętych zasad raportowania, przedsiębiorstw działających w krajach stosujących sankcje karne za ujawnianie tego typu informacji.
 
Parlament wprowadził również znaczącą klauzulę przeglądową, która zobowiązuje Komisję Europejską do zbadania możliwości objęcia obecną dyrektywą innych sektorów oraz rozszerzenia zakresu obowiązkowego raportowania, w terminie trzech lat od wejścia w życie dyrektyw.

Nowe przepisy wejdą w życie po ich formalnym zatwierdzeniu przez Radę. Kraje członkowskie będą miały dwa lata na ich transpozycję do prawa krajowego.


Tagi:
źródło: