Prof. Jan Szyszko, minister Å›rodowiska, podpisaÅ‚ wniosek o ratyfikacjÄ™ Porozumienia paryskiego niespeÅ‚na dwa tygodnie temu (23 wrzeÅ›nia). W Å›rodÄ™ projekt ustawy o ratyfikacji porozumienia byÅ‚ przedmiotem obrad Komisji Ochrony Åšrodowiska, Zasobów Naturalnych i LeÅ›nictwa oraz Komisji Spraw Zagranicznych. W czwartek ustawa zostaÅ‚a przyjÄ™ta przez Sejm i Senat, nastÄ™pnie podpisana przez prezydenta.
Porozumienie paryskie wejdzie w życie 4 listopada
Jak informuje ONZ, porozumienie wejdzie w życie 4 listopada. Do tego byÅ‚a potrzebna ratyfikacja umowy przez 55 krajów odpowiadajÄ…cych za 55 proc. Å›wiatowych emisji. Z zamieszczonych na stronie ONZ informacji wynika, że tzw. listy ratyfikacyjne zÅ‚ożyÅ‚y dotÄ…d 74 kraje odpowiadajÄ…ce za 58,82 proc. Å›wiatowych emisji gazów cieplarnianych.
Porozumienie przypieczÄ™towaÅ‚a potwierdzona we wtorek przez Parlament Europejski zgoda Unii Europejskiej, która odpowiada za ok. 11 proc. Å›wiatowych emisji. Ratyfikacja na poziomie UE nie oznacza jednak, że nie bÄ™dÄ… musiaÅ‚y tego dokonać też paÅ„stwa czÅ‚onkowskie. Dlatego też ratyfikacja porozumienia przez PolskÄ™ byÅ‚a przedmiotem prac Sejmu i Senatu.
Porozumienie paryskie wejdzie w życie przed zaplanowanym na 7-18 listopada kolejnym Å›wiatowym szczytem klimatycznym w Maroku. DziÄ™ki temu bÄ™dzie siÄ™ tam mogÅ‚o odbyć pierwsze posiedzenie stron, które zaakceptowaÅ‚y umowÄ™ i zacznie siÄ™ praca nad jej implementacjÄ….
Porozumienie paryskie
Porozumienie paryskie zostaÅ‚o podpisane przez PolskÄ™ 22 kwietnia 2016 r. w Nowym Jorku. Szybka ratyfikacja porozumienia staÅ‚a siÄ™ kluczowa dla UE w tym Polski, gdy umowÄ™ zatwierdzili na poczÄ…tku wrzeÅ›nia dwaj najwiÄ™ksi emitenci gazów cieplarnianych na Å›wiecie – USA i Chiny. Unijni ministrowie ds. Å›rodowiska zatwierdzili ratyfikacjÄ™ przez UniÄ™ EuropejskÄ… porozumienia klimatycznego z Paryża w dn. 30.09.16. Decyzja zostaÅ‚a podjÄ™ta w trakcie nadzwyczajnego posiedzenia Rady UE ds. Åšrodowiska w Brukseli.
Porozumienie paryskie jest pierwszym aktem prawa miÄ™dzynarodowego, który faktycznie ma szansÄ™ doprowadzić do dziaÅ‚aÅ„, które zahamujÄ… narastanie globalnego ocieplenia. JednoczeÅ›nie porozumienie pozostawia stronom swobodÄ™ w doborze dziaÅ‚aÅ„, które pozwolÄ… ten cel osiÄ…gnąć, bowiem uwzglÄ™dnia specyfikÄ™ każdego z paÅ„stw w tym zakresie. OdejÅ›cie od sztywnych mechanizmów redukcji emisji gazów cieplarnianych na rzecz równoważenia emisji i ich pochÅ‚aniania chroni PolskÄ™ przed utratÄ… konkurencyjnoÅ›ci. DziÄ™ki staraniom polskiej delegacji z Ministerstwa Åšrodowiska do porozumienia udaÅ‚o siÄ™ dodać zapisy o pochÅ‚anianiu CO2 przez lasy i glebÄ™. Takie dziaÅ‚anie nie tylko przyczyni siÄ™ do ograniczenia koncentracji CO2 w atmosferze, ale i pozwoli regenerować ukÅ‚ady przyrodnicze, dziÄ™ki czemu możemy mieć lepszej jakoÅ›ci glebÄ™, wodÄ™ i powietrze, a także ochronimy bioróżnorodność.
Ustawa z dnia 6 października 2016 r. o ratyfikacji Porozumienia paryskiego do Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, sporzÄ…dzonej w Nowym Jorku dnia 19 maja 1992 r., przyjÄ™tego w Paryżu w dniu 12 grudnia 2015 r. - podpisana 6 października 2016 r.