Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Łubin Graf
2012-02-15 -
Deszczownie przęsłowe BAUER
2020-04-08 -
KOSIARKI EMU SAMASZ
2020-09-17
Polityka energetyczna wyzwaniem dla nowego Parlamentu
Zabezpieczenie dostaw energii po przystępnych cenach, poprawa efektywności energetycznej i redukcja emisji będą głównymi punktami w agendzie prac nowego Parlamentu Europejskiego. Energetyka będzie także tematem spotkania europejskich liderów 26 i 27 lipca w Ypres i Brukseli, podczas tygodnia dedykowanego energii odnawialnej, obfitującego w wydarzenia w całej Europie.
W dniu 28 maja br., Komisja Europejska zaprezentowała plan redukcji zależności energetycznej Unii Europejskiej, który zostanie teraz poddany gruntownej analizie i głosowaniu w Parlamencie Europejskim. Głównymi celami jest ograniczenie zużycia energii, dywersyfikacja źródeł i dostaw oraz poprawa produkcji i zarządzania energią w Europie.
Jeszcze 22 stycznia, Komisja przedstawiła nowe cele klimatyczne i energetyczne do roku 2030. Kraje UE mają zobowiązać się do 40-procentowego ograniczenia emisji CO2 (w porównaniu do poziomów z 1990 r.) oraz 27-procentowego udziału energii odnawialnej w koszyku energetycznym. Nowe pułapy efektywności energetycznej zostaną ogłoszone jeszcze przed wakacjami.
W odpowiedzi na plan KE, Parlament Europejski wezwał w lutym do ograniczenia konsumpcji energii o 40 proc. i uznania unijnych celów za prawnie wiążące. Ponadto przygotowywane są akty prawne nakładające limity na produkcję biopaliw z produktów spożywczych, pozwalające jednocześnie na szybszy rozwój eko-paliw tworzonych z odpadów organicznych.