Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Zgarniacz linowy na powierzchnie betonowe
2013-07-31 -
Trak taśmowy z pełną hydrauliką
2014-03-18 -
Kultywator CRABBER
2020-02-20 -
Saletrzak z borem 27 + B standard
2012-01-04 -
KOSIARKI KBPR SAMASZ
2020-09-17 -
Poskromy dla bydła SA0096
2014-06-20
OZE: 17 mln euro na produkcję energii z odnawialnych źródeł energii. Nawet 500 tys. euro na gminę
Nawet 0,5 mln euro mogą otrzymać do końca przyszłego roku gminy, które zdecydują się na budowę inteligentnych sieci energetycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Ministerstwo Rolnictwa przeznaczy na ten cel łącznie 17 mln euro z unijnych środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. W kolejnych latach nacisk na budowę samowystarczalnych sieci prosumenckich będzie w funduszach Regionalnych Programów Operacyjnych.
Energia prosumencka
‒ Energia prosumencka, budowa instalacji energetycznych to wymóg czasu, bo po pierwsze są już technologie, które to umożliwiają. Po drugie jakość energii dostarczana na wieś, szczególnie na końcówkach sieci, jest bardzo niska. Po trzecie może to być dodatkowe źródło dochodów dla mieszkańców wsi, nie tylko dla rolników – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Sawicki podkreśla, że energetyka prosumencka, czyli produkcja energii ze źródeł odnawialnych i oddawanie jej do sieci, to nie tylko szansa na dodatkowe dochody, lecz także na samowystarczalność. Nie dotyczy to tylko pojedynczych gospodarstw, lecz całych wsi lub spółdzielni. Przekonuje, że poprzez zróżnicowane i połączone formy wytwarzania energii m.in. wiatrowej i fotowoltaicznej takie wspólnoty mogą znacząco obniżyć koszty funkcjonowania.
Ważnym aspektem jest też inteligentne zarządzanie takimi sieciami, tak by jak najlepiej wykorzystać możliwości samodzielnej produkcji energii. Właśnie na takie inicjatywy resort rolnictwa przeznaczy 17 mln euro do końca przyszłego roku. To końcówka funduszy unijnych z perspektywy budżetowej 2007-2013, rozdzielanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Skorzystać może nawet kilkadziesiąt projektów.
500 tys. euro na gminę
‒ Gmina może dostać dofinansowanie w wysokości nawet 500 tys. euro na budowę takich instalacji. Jest jednak warunek, że przynajmniej połowa energii musi być wytwarzana i zużywana przez osoby fizyczne, a nie tylko instytucje gminy – podkreśla Sawicki. ‒ W następnej perspektywie chciałbym, żeby było to mocniej zaznaczone w Regionalnych Programach Operacyjnych. W ramach polityki spójności mamy dużo większe pieniądze niż w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
Czytaj dalej na następnej stronie...