| Autor: mikolaj

Biogospodarka w sektorze rolno-spożywczym - projekt NOSHAN

Szacuje się, że do 2050 r. światowe zapotrzebowanie na żywność wzrośnie o 70 proc., a gwałtowne zwiększenie wykorzystania biomasy będzie również obciążeniem dla rolnictwa. Zapewnienie ludziom pożywienia bez szkód dla środowiska jest głównym zagadnieniem tegorocznego Światowego Dnia Żywności oraz celem kilku projektów badawczych finansowanych przez UE.

Biogospodarka w sektorze rolno-spożywczym - projekt NOSHAN

Zespół – złożony z pracowników ośrodków badawczych, uniwersytetu i przedsiębiorstw z sześciu państw UE oraz Turcji – rozpoczął prace w 2012 r., oceniając wartość różnych typów odpadów i tworząc bazę danych potencjalnych składników pasz. Do czasu zakończenia projektu w 2016 r. zespół określi również najlepsze technologie do celów wyodrębniania poszczególnych typów odpadów i przygotowywania ich do ponownego wykorzystania.


Dzięki projektowi NOSHAN europejski sektor rolnictwa będzie mógł nabrać bardziej zrównoważonego charakteru. Wykorzystanie bioodpadów jako zasobów pomoże ograniczyć wpływ tego sektora na środowisko.

Procesy opracowane w ramach projektu pomogą przedsiębiorstwom rolnym odzyskać kalorie zawarte w wyrzuconej żywności, a tym samym energię, którą zużyto na jej wyprodukowanie. Przyczynią się też do znacznego zmniejszenia zużycia wody (odpady żywnościowe odpowiadają za ponad jedną czwartą całkowitego światowego zużycia słodkiej wody). Projekt NOSHAN ma na celu ograniczenie zapotrzebowania na wytwarzaną oddzielnie paszę. Podejście takie może ograniczyć rosnącą rywalizację między sektorami produkcji żywności i paszy, które konkurują ze sobą o takie zasoby jak ziemia uprawna i woda.

W ramach projektu trwają również prace nad otrzymywaniem z odpadów żywnościowych funkcjonalnych składników paszy, które odpowiadają na konkretne potrzeby zwierząt, takie jak wzmacnianie kondycji zdrowotnej i zapobieganie chorobom. Przykładowo naukowcy badają obecnie występowanie w odpadach funkcjonalnych włókien i peptydów (związki chemiczne). Związki te zostaną wykorzystane do przygotowania specjalnych produktów paszowych dla świń i drobiu.

Bezpieczeństwo tych działań zapewnia intensywny proces monitorowania, obejmujący wszystkie etapy wytwarzania – od surowych odpadów po produkt końcowy. Bezpieczeństwo, wraz z efektywnością techniczną i rentownością każdego badanego procesu, będą leżały u podstawy decyzji, które strategie i produkty zespół NOSHAN udostępni na rynku.

Biogospodarka w Europie jest warta 2 bln euro i zapewnia 22 mln miejsc pracy, dlatego jest jednym z obszarów zainteresowania programu Horyzont 2020 – powiedziała Máire Geoghegan-Quinn, europejska komisarz do spraw badań, nauki i innowacji. – Takie projekty jak NOSHAN skupiają naukowców i przedsiębiorstwa, aby pobudzić naszą gospodarkę i poprawić jakość życia w zrównoważony sposób.



Tagi:
źródło: