Styczeń, tak jak i inne zimowe miesiąca wymaga wyjątkowej uwagi, którą należy poświęcić zwierzętom gospodarskim. Główne zadania na ten miesiąc to zadbanie o ciepłe i suche legowiska oraz zapewnienie zbilansowanej paszy.
Prace w chlewni i oborze
W chlewni i oborze powinniśmy szczególnie zadbać o nasze zwierzęta. Pamiętajmy o podawaniu zbilansowanych dawek paszy, dostosowanych do ich wieku i produkcyjności. Z uwagi na wilgotne uwarunkowania pogodowe musimy zwrócić należytą uwagę na zapewnienie dobrego mikroklimatu w budynkach inwentarskich. Bydło i trzoda źle czują się w przeciągach i wilgoci dlatego zadaniem gospodarza jest zapewnienie suchego i ciepłego legowiska. Eksperci zalecają także by przy sprzyjającej aurze bydło wypuszczać na okólniki, gdyż ruch i właściwe żywienie przekładają się na zdrowie i płodność. W styczniu warto też pochylić się też nad pracami pielęgnacyjnymi przy zwierzętach, takimi jak korekta racic. Właściciele owiec muszą być przygotowani do wykotów, z kolei posiadacze ptactwa domowego do wylęgów.
Prace w zagrodzie
W styczniu warto zwrócić uwagę na wykonanie przeglądów i napraw posiadanych przez nas ciągników i maszyn rolniczych. Ponadto, pochylmy się nad pracami konserwacyjnymi w obejściu. W tym czasie powinniśmy znaleźć też chwilę na zapoznanie się z poradnikami, katalogami nasion i sprzętu rolniczego. Warto też wstępnie rozeznać się w terminach targów i wystaw, na które zamierzamy się wybrać w bieżącym roku. Zima to dobry moment na wzbogacenie posiadanej wiedzy, zwróćmy zatem uwagę na szkolenia organizowane przez lokalne ośrodki doradztwa rolniczego i izby rolnicze.
Prace w pasiece
Styczeń to na ogół okres niskich temperatur. Rodziny pszczele zimują należy więc zadbać o to by zapewnić im należyty spokój. Warto przypomnieć, iż niepokojenie pszczół w tym okresie może narobić nie lada szkód.
źródło: Gospodarz.pl/WIR, foto:
KWZH