Wnioski o przyznanie pomocy na takie przedsięwzięcia można składać od 25 lipca 2012 r. do 23 sierpnia 2012 r. Przez pierwsze 14 dni naboru, czyli do 7 sierpnia 2012 r. wnioski o wsparcie mogły składać jedynie mikroprzedsiębiorstwa i małe przedsiębiorstwa. Po upływie tego terminu wnioski mogą składać także przedsiębiorstwa średnie i duże - za wyjątkiem podmiotów, które zatrudniają ponad 750 osób i wykazują obrót powyżej 200 mln euro.
Wnioski o dofinansowanie przyjmują oddziały regionalne Agencji właściwe ze względu na miejsce położenia zakładu przetwórstwa produktów rybnych lub obrotu tymi produktami, w którym będzie realizowana operacja.
Do 7 sierpnia 2012 roku mikroprzedsiębiorstwa i małe firmy złożyły 55 wniosków, w których ubiegają się o przyznanie 123 mln złotych wsparcia. Duża część z nich została już oceniona i ponieważ nie stwierdzono w nich uchybień i były kompletne, można zacząć podpisywać umowy o przyznanie dofinansowania. Jest to o tyle istotne, że pomoc będzie przyznawana do wyczerpania limitu środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego i udokumentowanego wniosku o dofinansowanie. Dlatego warto starć się by wnioski były kompletne i nie obarczone błędami.
Zgodnie z przepisami w przypadku wniosku niekompletnego i niepoprawnego Agencja może dwukrotnie wezwać wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Termin na złożenie poprawek to każdorazowo 14 dni od momentu odebrania przez wnioskodawcę pisma z ARiMR. Biorąc pod uwagę, terminy na dostarczenie dokumentacji drogą pocztową oraz niezbędny czas na jej ocenę w sytuacjach, w których wnioski są niekompletne i niepoprawne ich weryfikacja może potrwać kilka a nawet kilkanaście tygodni.
To nie jedyny nabór wniosków prowadzony przez ARiMR w tym terminie. Bowiem także od 25 lipca 2012 r. do 23 sierpnia 2012 r., w swoich oddziałach regionalnych Agencji, wnioski mogą składać osoby zainteresowane wsparciem z PO Ryby 2007-2013 w ramach środka 2.2 "Działania wodno-środowiskowe". W tym naborze zakres przedsięwzięć na które można otrzymać wsparcie został zawężony w stosunku do poprzedniego naboru. Tym razem na wsparcie będą mogły liczyć tylko inwestycje związane z ochroną zasobów genetycznych ryb oraz wspierające wykorzystanie tradycyjnych lub przyjaznych środowisku praktyk i technik stosowanych w chowie i hodowli ryb. W tym drugim przypadku dofinansowanie można dostać jedynie na operacje realizowane w ramach pakietu pierwszego w zakresie wypełnienia łącznie wszystkich wymogów w nim określonych, zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia z 7 września 2009 roku i na przedsięwzięcia wykonywane w ramach pakietu drugiego w zakresie wymogu 8, dotyczącego położenia stawów danego gospodarstwa rolnego przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych na obszarze Natura 2000.
Aby ułatwić zainteresowanym skorzystanie z pomocy w ramach "Działań wodno-środowiskowych", w każdym Oddziale Regionalnym odbyły się specjalne szkolenia. Przeprowadzili je doświadczeni specjaliści z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podczas tych spotkań można było wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące pomocy udzielanej w tym działaniu.
Wnioski o dofinansowanie działań wodno-środowiskowych można składać do oddziału regionalnego Agencji właściwego ze względu na miejsce położenia obiektu chowu lub hodowli, w którym będzie realizowana operacja. W ciągu pierwszych pięciu dni naboru zainteresowani taką pomocą złożyli 245 wniosków, w których ubiegają się o przyznanie im 108,5 mln zł wsparcia.
Pomoc będzie przyznawana do wyczerpania środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego i udokumentowanego wniosku o dofinansowanie.
Wzór formularza wniosku o dofinansowanie wraz z instrukcją oraz inne niezbędne dokumenty są dostępne na stronach: www.arimr.gov.pl (otwórz) i www.minrol.gov.pl w zakładce "PO Ryby 2007-2013".
Więcej informacji o zasadach naboru i kryteriach wyboru projektów można uzyskać na stronie www.arimr.gov.pl (otwórz) oraz telefonicznie pod numerem infolinii 0-800 38-00-84.
DKS