Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Wieża miksera WR
2013-04-05 -
BECKER 12-rzędowy
2011-08-25 -
Seler AGROSAD
2020-09-24 -
Przetrząsacz SIP SPIDER 1100|10
2020-01-22 -
Nawóz Actipol EDTA Zn-15
2014-01-07
Od nowego roku szkolnego zmieni się system kształcenia zawodowego
To bardzo istotna informacja dla tych młodych rolników, którzy otrzymali z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach PROW 2007 - 2013, 75 tys. zł premii na samodzielne rozpoczęcie gospodarowania, pod warunkiem uzupełnienia wykształcenia. Przypomnijmy, że osoby, które w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" nie posiadały wymaganego wykształcenia, mają na uzupełnienie go 36 miesięcy od otrzymania decyzji przyznającej wsparcie. Termin ten nie może być wydłużony, a w przypadku gdy wykształcenie nie zostanie uzupełnione w tym czasie, młody rolnik będzie musiał zwrócić otrzymaną z ARiMR pomoc wraz z odsetkami.
Tymczasem od nowego roku szkolnego 2012/2013 zmienia się system kształcenia zawodowego i młodzi rolnicy, którzy mają uzupełnić wykształcenie, a jeszcze się za to nie zabrali, będą mieli zupełnie inny tok nauki niż dotychczas. Prosimy takie osoby o wnikliwe zapoznanie się z tymi zasadami, tak aby zdążyły wywiązać się z tego zadania przed upływem wyznaczonego przez ARiMR terminu.
Zmiana w systemie oświaty polega na tym, że od nowego roku szkolnego 2012/2013 nie będzie już naboru do szkół dla dorosłych prowadzących kształcenie zawodowe. Wyjątkiem będą szkoły policealnej, ale tam, w przypadku szkół rolniczych, znacznie ograniczono liczbę zawodów, które można zdobyć kończąc w nich edukację. W miejsce likwidowanych szkół wprowadzono nową formę kształcenia zawodowego dla dorosłych - kwalifikacyjny kurs zawodowy, który może być prowadzony przez szkoły rolnicze.
Osoby posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze, mogą ukończyć kwalifikacyjny kurs zawodowy oraz po zdaniu egzaminu uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje np. w zawodzie: Rolnik (kwalifikacja R.3) - prowadzenie produkcji rolniczej, Ogrodnik (kwalifikacja R.5) - zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych, pszczelarz (kwalifikacja R.4) - prowadzenie produkcji pszczelarskiej. Natomiast młodzi ludzie, którzy mają wykształcenie na poziomie podstawowym lub gimnazjalnym muszą równolegle z odbyciem kwalifikacyjnego kursu zawodowego, uzupełnić poziom wykształcenia zasadniczego zawodowego lub średniego poprzez ukończenie liceum ogólnokształcącego dla dorosłych lub zdanie egzaminów eksternistycznych.
Program kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zakresie nauczania zawodu będzie porównywalny z programem zasadniczej szkoły zawodowej i przewiduje przeprowadzenie łącznie minimum 880 godzin zajęć. Przy takiej liczbie godzin zrealizowanie kursu w ramach jednej z wymienionych kwalifikacji będzie trwało ponad rok. Do tego należy doliczyć czas potrzebny na przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i otrzymanie dyplomu.
Młodzi rolnicy posiadający wykształcenie średnie inne niż rolnicze będą mieli możliwość podjęcia nauki w szkole policealnej dla dorosłych, ale wyłącznie w zawodzie technik turystyki wiejskiej lub technik weterynarii. W tym drugim przypadku konieczne jest, aby w przyszłości, w nabytym gospodarstwie prowadzić chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich. Nauka w szkole policealnej trwa 2 lata, a świadectwo jej ukończenia jest dokumentem potwierdzającym średnie wykształcenie rolnicze.