Susza występuje wśród krzewów owocowych, zbóż ozimych i jarych oraz truskawek uprawianych tylko na glebach I kategorii (bardzo lekkich; grupa granulometryczna: piasek luźny, piasek luźny pylasty, piasek słabo gliniasty, piasek słabo gliniasty pylasty). Gleby tej kategorii wykazują największą podatność na suszę.
Największe zagrożenie suszą występuje dla krzewów owocowych i obejmuje 1,6% gruntów ornych Polski, potencjalnie przeznaczonych pod uprawę tych roślin. Mniejsze zagrożenie suszą dotyczy zbóż ozimych i jarych oraz truskawek, które występuje tylko na obszarze woj. wielkopolskiego. Obejmuje ono 14 gmin (4,4% gmin oraz 0,1% powierzchni gruntów ornych tego województwa).
Względem poprzedniego okresu raportowania zagrożenie suszą na terenie Polski uległo zmniejszeniu o 38 gmin, a powierzchnia zagrożonych gruntów ornych o 1,1 punktu procentowego.
Najniższe wartości KBW od -140 do -159 mm występują w południowo-wschodniej części woj. wielkopolskiego oraz w południowo-zachodniej części w woj. kujawsko-pomorskiego, od -140 do -149 mm. Natomiast najwyższe wartości KBW (dodatnie) odnotowano w południowej części woj. podkarpackiego.
Kwiecień w tym roku był ciepły. Najwyższa temperatura powietrza wystąpiła w Polsce środkowej i południowej, osiągając 9-10oC, a w Kotlinie Sandomierskiej oraz na Wyżynie Śląskiej ponad 10oC. Na pozostałym obszarze kraju temperatura powietrza również była wysoka, od 7 do 9oC. Niższa była temperatura na północy kraju i wynosiła 6-7oC. Na przeważającym obszarze Polski temperatura powietrza była wyższa od średniej wieloletniej (z trzydziestolecia 1971-2000) o 1-2oC, a w Kotlinie Sandomierskiej oraz na Wyżynie Śląskiej o ponad 2oC.
Duże zróżnicowanie na obszarze Polski pod względem opadów atmosferycznych wystąpiło w kwietniu. Bardzo niskie opady, poniżej 20 mm wystąpiły w Wielkopolsce, stanowiły one poniżej 50% normy wieloletniej. Niskie opady wynoszące 20-30 mm miały miejsce w zachodniej części kraju oraz w Kotlinie Sandomierskiej, co stanowiło w tych rejonach 50-80% normy. Natomiast na północnym wschodzie opady były wysokie, wynosiły 70-80 mm (ok. 150-180% normy).
W maju najwyższą temperaturę powietrza odnotowano na Nizinie Śląskiej oraz na Nizinie Południowowielkopolskiej (15-16oC), a najniższą na Pobrzeżu Gdańskim (11,5-13oC).
W maju najniższe opady atmosferyczne wystąpiły na Wybrzeżu (10-20 mm), nieco większe w szerokim pasie na zachód od Wisły (20-30 mm). Najwyższe opady (ponad 100 mm) wystąpiły na Podkarpaciu oraz w zachodniej Polsce (od 40 do 100 mm).
Podobnie jak w maju również w pierwszej dekadzie czerwca w dalszym ciągu najniższe opady były w północno-zachodniej Polsce (5-20 mm) a najwyższe na Podkarpaciu (ponad 100 mm).
Natomiast niską temperaturę, od 11,9 do 13,5oC odnotowano w pierwszej dekadzie czerwca na północy kraju, zaś najwyższą na południu Polski (15-16oC).
Względem poprzedniego okresu raportowania zagrożenie suszą w skali kraju jest obecnie mniejsze. Średnia wartość KBW wzrosła w ciągu ostatnich 10 dni o 6 mm. W południowej części Polski wartości KBW wzrosły średnio o 16 mm i na tym obszarze kraju zagrożenie suszą uległo zmniejszeniu. Natomiast w północnej Polsce wartości KBW zmalały średnio o 10 mm, co spowodowało, że w tym regionie kraju zagrożenie suszą uległo zwiększeniu.
Na północy kraju opady atmosferyczne jak i ewapotranspiracja potencjalna były najmniejsze, co sprawiło że wartości KBW są stosunkowo wysokie. Natomiast w Wielkopolsce opady są tylko nieznacznie wyższe niż na północy kraju, jednakże wskutek wyższej temperatury powietrza i usłonecznienia – ewapotranspiracja jest wysoka. Warunki te spowodowały, że w tej części kraju zagrożenie suszą jest największe.
Źródło: IUNG-PIB