Kategorie
Zobacz również tu
Poznaj produkty
-
John Deere 2140
2011-10-24 -
Końcówki paliwowe, złącza paliwowe, API
2014-01-02 -
JOHN DEERE - szyba przednia seria 6000
2011-12-13
Dzięki środkom wypłacanym przez ARiMR polska wieś jest coraz bogatsza i korzystnie się zmienia
To główna teza raportu "Polska wieś 2012" przygotowanego przez Fundację na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Ta instytucja, począwszy od 2000 r. co dwa lata przygotowuje taki raport. W tym roku stał się podstawą do dyskusji na temat kondycji polskiej wsi, przeprowadzonej w ramach Forum Debaty Publicznej, w której wziął udział między innymi Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Z raportu wynika, że polska wieś bogaci się w bardzo szybkim tempie. Dzieje się tak głównie za sprawą pomocy Unii Europejskiej w Ramach Wspólnej Polityki Rolnej, kierowanej na rozwój polskiej wsi i obszarów wiejskich. Od 2004, czyli od wejścia Polski do Unii Europejskiej do 2010 r. dochód w rolnictwie zwiększył się dwukrotnie w porównaniu z okresem przed unijną akcesją. Przy czym połowę rolniczych dochodów stanowią różnego rodzaju dotacje unijne. Rozdzielane są one głównie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która wypłaciła swoim beneficjentom od 2004 roku do końca maja 2012 roku ponad 139 miliardów złotych. Z tej kwoty 76,8 miliarda zł. to dopłaty bezpośrednie, które mają m.in. rekompensować rolnikom wzrost kosztów środków produkcji, a pozostałe blisko 62,5 miliarda złotych to pieniądze otrzymywane w ramach unijnych programów wspierających rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich - ostatnim z nich jest PROW 2007-2013 z budzetem ponad 70 miliardów złotych. Unijne pieniądze pozwoliły m.in. na zakup około 40 tys. ciągników, blisko 460 tys. tysięcy nowoczesnych i wydajnych maszyn i urządzeń rolniczych, wybudowanie lub modernizację 5 tys. budynków służących do produkcji rolniczej - chlewni, obór, kurników czy też inwestycje w blisko 3 tysiącach zakładów przetwórczych. Efektem takiej pomocy jest także powstanie na obszarach wiejskich około 34 tysięcy nowych miejsc pracy.
Z raportu wynika też, że na terenach wiejskich zachodzą również korzystne zmiany społeczne. Polska wieś jest np. stosunkowo młoda w porównaniu do innych unijnych krajów. Potwierdza to wynik badania Eurostatu, według którego w Polsce najwięcej jest młodych rolników spośród wszystkich państw UE. Taki stan sprawia, że niektóre państwa np. Rumunia, gdzie średnia wieku rolników przekracza 60 lat, starają się brać przykład z Polski by odmłodzić swoją wieś.
To, że w Polsce mamy tylu młodych rolników wynika z kilku przesłanek. Jedną z nich jest unijne wsparcie finansowe przeznaczone dla młodych ludzi, którzy zdecydowali się zostać rolnikami i mogą skorzystać z premii wypłacanych w ramach działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom". Pomoc taka oferowana była już w latach 2004 - 2006, a także dostępna była w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. To wsparcie polega na przekazaniu bezzwrotnej premii finansowej, którą młody rolnik przeznaczał na inwestycje w swoim gospodarstwie. Dodatkowy pozytywny efekt przyniosło połączenie pomocy dla młodych rolników ze wsparciem dla rolników w wieku przedemerytalnym, którzy w zamian za tzw. rentę strukturalną przekazali swoje gospodarstwo młodszym następcom. W sumie dzięki wsparciu przyznanemu przez ARiMR powstało blisko 37 tys. nowych gospodarstw prowadzonych przez młodych, dobrze wykształconych i przygotowanych do zawodu rolników.
Nie byłoby także tak wielu chętnych do pozostania na wsi, gdyby na tych terenach nie nastąpił gwałtowny rozwój cywilizacyjny. To kolejny wniosek z lektury raportu przygotowanego przez Fundację na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Ponad połowa mieszkańców wsi ma dostęp do Internetu, a także pozostała infrastruktura rozwija się bardzo dynamicznie. Polskie wsie posiadają własne wodociągi, gazociągi, oczyszczalnie ścieków, szkoły, lepsze drogi a i połączenia z miastami są na coraz wyższym poziomie. To sprawia, że polska wieś staje się atrakcyjnym miejscem do życia i coraz chętniej osiedlają się na niej ludzie z miasta. Potwierdzają to wyniki opublikowane w tym raporcie - około 60% mieszkańców polskiej wsi nie ma już żadnego związku z rolnictwem.
Wielu ludzi mieszkających w miastach, wybiera wieś na swoje miejsce do życia, zamiast ciasnego i dusznego miasta, bo także widzi, że oprócz świeżego powietrza będzie mogło korzystać z dobrze przygotowanej infrastruktury i nie pogorszy sobie dostępu do "dóbr cywilizacji". A do tego będzie mogło cieszyć się z uroków lasów, łąk pełnych dzikiego ptactwa, oczek wodnych zagubionych pośród pól uprawnych, bo takie relaksujące widoki oferuje swoim mieszkańcom nasza wieś. Utrzymanie w tak dobrym stanie środowiska naturalnego nie byłoby pewnie możliwe gdyby nie pomoc finansowa dla rolników wdrażających w swoich gospodarstwach "Program rolnośrodowiskowy" czy wsparcie udzielane na zalesianie gruntów, wypłacana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Te pieniądze pozwalają m.in. na prowadzenie działalności rolniczej, przy zachowaniu podwyższonych standardów ochrony środowiska naturalnego, na powierzchni około 2,3 mln hektarów, a dzięki wsparciu finansowemu ARiMR w ostatnich latach powierzchnia lasów w naszym kraju zwiększyła się o 63,5 tysiąca hektarów.
Zdaniem prof. Jerzego Wilkina, autora raportu - obraz przemian zachodzących na wsi, jaki się z niego wyłania, jest raczej pozytywny i optymistyczny, zwłaszcza jeśli zostanie usytuowany w porównawczej perspektywie historycznej i międzynarodowej.
DKS