Wyszukaj termin związany z rolnictwem


Szpinak

Dodano: 2011-02-09

Szpinak (Spinacia L.) – rodzaj roślin z rodziny komosowatych. We florze Polski występuje tylko jeden gatunek, jako roślina uprawna. Gatunkiem typowym jest Spinacia oleracea L..

Systematyka

Pozycja rodzaju w systemie Reveala 

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa goździkowe (Caryophyllidae Takht.), nadrząd Caryophyllanae Takht., rząd goździkowce (Caryophyllales Perleb), rodzina komosowate (Chenopodiaceae Vent.), podrodzina Spinacioideae Leurss., plemię Spinacieae Moq., podplemię Spinacinae Dumort., rodzaj szpinak (Spinacia L.).

Gatunki flory Polski
  • szpinak warzywny (Spinacia oleracea L.) – gatunek uprawiany

Zastosowanie

Szpinak warzywny jest uprawiany i spożywany jako warzywo. Roślina pochodzi z terenów dawnej Persji, gdzie była uprawiana już przed dwoma tysiącami lat. Do Europy została sprowadzona najprawdopodobniej przez Arabów, którzy uprawiali szpinak w Hiszpanii w IX wieku. Rozpowszechnienie uprawy nastąpiło jednak dopiero w XVI wieku. W Polsce uprawiany jest obecnie na szeroką skalę, zarówno do spożycia w stanie świeżym, jak i do mrożenia. Szpinak zawiera wiele witamin, szczególnie A, z grupy B, PP i C. Ma też dużo przyswajalnego żelaza, manganu, magnezu, miedzi, wapnia, fosforu i jodu, a także niezbędnych makroelementów, takich jak sód, czy potas.


Spożywanie nadmiaru szpinaku może jednak zwiększyć zawartość kwasu szczawiowego, a co za tym idzie szczawianu wapnia w organizmie. Dlatego najczęściej - aby ten niedobór wyrównać - szpinak (a także zupę szczawiową) podaje się z jajkiem. Aby zaś przyswoić z niego większą ilość żelaza - należy szpinak spożywać z roślinami bogatymi w witaminę C, jak choćby natka pietruszki.Przez kilkadziesiąt lat uważano, że szpinak zawiera bardzo duże ilości żelaza, jednak okazało się to pomyłką wynikającą z przesunięcia przecinka dziesiętnego o jedno miejsce w prawo. Rzeczywista zawartość tego pierwiastka jest stosunkowo duża, ale nie tak, jak bywa przedstawiana w popularnych poradnikach.

Zawartość kwasu szczawiowego w szpinaku utrudnia wchłanianie żelaza przez nasz organizm, jak również wchłanianie wapnia.

Mrożony i posiekany szpinak jest używany w akwarystyce jako dodatkowy pokarm dla akwariowych ryb roślinożernych.

Przypisy

  1. ↑ System Reveala

  2. ↑ Index Nominum Genericorum. [dostęp 2009-03-09].

  3. ↑ Crescent Bloom: Systematyka rodzaju Spinacia (ang.). The Compleat Botanica. [dostęp 2009-03-09].

  4. ↑ Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1. 

  5. ↑ Szpinak - nie dla każdego. [dostęp 2009-06-17].

  6. ↑ T. J. Hamblin 1981.Fake. British Medical Journal, 283, 1671–1674.


Źródło Wikipedia


Tagi powiązane z tym hasłem:
warzywa, encyklopedia rolnicza, warzywa liściowe, szpinak