Przejdź do litery
Zobacz aktualności
Zobacz produkty
Wyszukaj termin związany z rolnictwem
Schab
Dodano: 2011-02-28
Schab – mięso pozyskiwane z tuszy świńskiej, najczęściej przeznaczony do smażenia (kotlety schabowe) oraz do pieczenia i wędzenia. Przykładowe wyroby wędliniarskie uzyskane ze schabu to polędwica łososiowa, polędwica sopocka, schab pieczony.
Schab odcina się z odcinka piersiowo–lędźwiowego tuszy; linie
cięć przebiegają: od przodu pomiędzy 4 a 5 kręgiem piersiowym,
od góry po linii podziału tuszy, od dołu po linii prostopadłej w
odległości 3 cm poniżej dolnej granicy przyczepu mięśnia
najdłuższego grzbietu do żebra, od tyłu po przedniej krawędzi
skrzydła kości biodrowej tak żeby część chrząstkowa została
przy schabie.
Ze schabu zdejmuje się skórę ze słoniną, może on być jednak pokryty warstwą tłuszczu; schab zawiera kręgi piersiowe od 5 do ostatniego wraz z przyległymi do nich górnymi odcinkami żebra i przepołowione kręgi lędźwiowe. Główne mięśnie: najdłuższy grzbietu, wielodzielny grzbietu, kolczasty i lędźwiowy większy.
Jako towar występuje schłodzony lub zamrożony, z kością lub bez. Powierzchnia powinna być czysta, nie zakrwawiona, bez przekrwień, zmiażdżonych kości. Niedopuszczalne są: oślizłość, nalot pleśni; części rozmrożone mogą być wilgotne.
Barwa mięśni: jasnoróżowa do czerwonej, dopuszcza się zmatowienia. Barwa tłuszczu: biała z odcieniem kremowym lub lekko różowym, w przypadku mięsa i tłuszczu mrożonego dopuszcza się nieznaczne zszarzanie barwy na powierzchni.
Zapach swoisty charakterystyczny dla mięsa świeżego bez oznak zaparzenia i rozpoczynającego się psucia, niedopuszczalny zapach płciowy.
Źródło Wikipedia
Tagi powiązane z tym hasłem:
zwierzęta, schab, wieprzowina, encyklopedia rolnicza, mięso