Wyszukaj termin związany z rolnictwem


Kastracja

Dodano: 2011-03-07

Kastracja (od wł. castrare), zwana też wytrzebieniem – jedna z metod sterylizacji, polegająca na chirurgicznym usunięciu gonad męskich (jąder) lub żeńskich (jajników). Kastracja powoduje ubezpłodnienie, a także zaburzenie gospodarki hormonalnej organizmu. Obecnie kastracja ludzi jest stosowana w przypadkach onkologicznych (np. rak jądra, rak jajnika) także w przypadku silnie hormonozależnych raków piersi u pacjentek nie planujących potomstwa.
 
Kastracja była skutecznym sposobem hamowania wzrostu raka prostaty, jednak obecnie leki z grupy analogów gonadoliberyny wyparły kastrację chirurgiczną w tych przypadkach. Kastruje się także osoby poddające się operacji zmiany płci.
 
Kastracja wykonywana jest natomiast w stosunku do zwierząt, zarówno domowych, hodowlanych, jak i dzikich. Wyjątek stanowić mogą zabiegi przeprowadzane w szpitalach psychiatrycznych jedynie na najgroźniejszych gwałcicielach (głównie na pedofilach i kazirodcach) sprawcach morderstw na tle seksualnym (Czechy).

Kastracja u zwierząt
 
Zabieg kastracji wykonuje się często u zwierząt przeznaczonych na tucz:
  • wół, wolec – (kastrowany byk);
  • wieprz – (kastrowany knur);
  • skop (baran) – (kastrowany tryk);
  • kapłon – (kastrowany kogut) – znaczenie historyczne;
  • wałach – (kastrowany ogier)
  • cap – (kastrowany kozioł).

Kastracja chemiczna

Kastracją chemiczną nazywa się farmakologiczne obniżenie popędu przy pomocy anty-androgenów. Efekt mija po odstawieniu leków.


Tagi powiązane z tym hasłem:
kastracja, encyklopedia rolnicza, zwierzęta