Kategorie
Zobacz również tu
-
Ocena użytkowości bydła
2024-11-06
Poznaj produkty
-
Produkty myjące do pojazdów AGRO-TRUCK DDD-1
2020-07-17 -
Ciągnik Solis-60
2016-05-13 -
Kominy wentylacyjne
2011-01-19 -
Eletor TS3-A-2M
2020-02-07 -
CASE / STEYR - szyba drzwiowa L zielona
2011-12-13
Śledzie i dorsze są nosicielami nicieni
Ostatnie odkrycie pokazało, że ryby pochodzące z morza Bałtyckiego są nosicielami nicienia z rodzaju Anisakis, które po spożyciu u człowieka wywołują chorobę zwaną Anisakiozą.
Mowa tu głownie o śledziach i dorszach, czyli tych gatunkach, które cieszą się naprawdę sporym zainteresowaniem konsumentów. Jak się okazuje, wiele zainfekowanych ryb odkryto przy południowych wybrzeżach Szwecji. Odnotowano także sporadyczne przypadki odkrycia robaków w przyrządzonym już mięsie ryb podczas rodzinnego obiadu.
Eksperci twierdzą, że spożycie tego pasożyta przyczynia się do bardzo nieprzyjemnego dla człowieka zakażenia. W odpowiedzi na infekcję pojawia się błyskawiczna reakcja organizmu, która już po kilku godzinach objawia się silnymi bólami brzucha, nudnościami i wymiotami.
Spotkano się nawet z przypadkami wydostania się larwy pasożyta z układu pokarmowego i umieszczenie się jej w innej części ludzkiego ciała.
Na szczęście w większości przypadków zakażenie tym pasożytem jest jedynie nieprzyjemne i męczące. Najczęściej objawy ustępują same po okresie dwóch tygodni lub są leczone w zachowawczy sposób.
Uczeni twierdzą, że przyczyną tak masowej ilości zakażonych ryb może być zwiększona populacja fok w Bałtyku.