Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Kosze przyjęciowe
2016-03-07 -
Łańcuchowy przenośnik paszowy PELLON
2016-03-10 -
AGROTRON K Deutz-Fahr
2013-02-04 -
Reflektor przedni H4 ze zlączem AMP
2011-12-14
Od stycznia Rosja wprowadzi sankcje na tureckie owoce i warzywa
Rosja zastosowała sankcje w odniesieniu do Turcji w odpowiedzi na zestrzelenie rosyjskiego samolotu bojowego, który naruszył turecką przestrzeń powietrzną. Jedną z nich jest zakaz importu wybranych produktów. Objęte nim zostały niektóre warzywa oraz owoce, a także cięte goździki i mięso drobiowe. Embargo dla tych artykułów ma wejść w życie dopiero od stycznia 2016 roku - podaje FAMMU/FAPA.
Rosyjskie sankcje wobec Turcji
Rosyjski minister rolnictwa podkreślił, że pełna lista artykułów rolno-spożywczych zakazanych w przywozie do Rosji nie zawiera produktów „krytycznych” dla rynku rosyjskiego, co oznacza, że w większości obniżka ich zakupów z Turcji może zostać zastąpiona dostawami z innych krajów albo przez zwiększenie rodzimej produkcji. W odniesieniu do takich produktów jak brzoskwinie, morele, truskawki czy arbuzy wprowadzone embargo nie będzie miało natychmiastowych skutków dla konsumentów w Federacji Rosyjskiej, gdyż wwóz tych artykułów ma charakter sezonowy i kończy się w trzecim kwartale każdego roku. Lista nie zawiera towarów, w przypadku których udział Turcji w rosyjskim rynku jest dominujący, czyli np. sałaty, orzechów laskowych, fig, fruktozy czy przypraw.
Szacuje się, iż w wyniku rosyjskich obostrzeń tureccy eksporterzy owoców i warzyw mogą stracić nawet 150 mln USD. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, iż 190 tys. ton tureckich owoców i warzyw nie zostanie dostarczonych na rosyjski rynek i może się zmarnować. Analitycy spodziewają się również zniżki cen owoców i warzyw świeżych w Turcji, o ile produkty przewidziane na eksport do Rosji trafią na krajowy rynek. Nie ma jednak pewności czy zmianę cen odczują konsumenci, czy jedynie handlowcy.
Bardzo możliwe, że Turcy zdecydują się na zastosowanie adekwatnych działań odwetowych względem Rosji. Nie można bowiem wykluczyć, iż jeśli Turcja odczuje negatywne skutki restrykcji w bilansie handlowym albo na polu inwestycji i energetyki, to podejmie środki odwetowe. Tu wydaje się, że Rosja też ma podstawy do obaw. Jedną z nich jest ewentualność zastosowania przez Turcję zakazu importu niektórych produktów z Rosji, w tym np. zbóż. Mogłoby to uderzyć w rosyjski sektor zbożowy i rykoszetem odbić się na bilansie handlowym Rosji.
Czytaj dalej na następnej stronie...