| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdach zbożowych (21-25.07.2014)

W minionym tygodniu notowania zbóż w kontraktach terminowych na najważniejszych giełdach spadały – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdach zbożowych (21-25.07.2014)

Ceny kukurydzy i pszenicy


Największe zniżki dotknęły kukurydzę zarówno na paryskim Euronext, jak i na CBoT. Taniała także kukurydza na budapeszteńskiej giełdzie BCE. Notowania tego ziarna w kontrakcie sierpniowym na Euronext zmalały przez ostatni tydzień o 6,1% do 158,8 EUR/t. Jest to jednocześnie najniższa cena od początku tego kontraktu. Natomiast kukurydza w kontrakcie wrześniowym na CBoT staniała o 4,7% do 142,3 USD/t.
 
Nieco mniejsze spadki występowały w odniesieniu do pszenicy na paryskiej giełdzie. Notowania pszenicy w kontrakcie listopadowym na Euronext zmniejszyły się o 1,1% do 181 EUR/t. Wyraźniejsze obniżki wystąpiły z kolei na amerykańskich giełdach. Na CBoT pszenica w kontrakcie wrześniowym potaniała o 4% do 194,3 USD/t, pszenica HRW w najbliższym kontrakcie na giełdzie w Kansas o 4,4% do 228 USD/t, a pszenica HRS na MGE – o 2,7% do 227,7 USD/t.
 
Niemniej jednak w dniu 22 lipca br. notowania pszenicy i kukurydzy w najbliższych kontraktach na CBoT osiągnęły najniższy poziom w historii obu kontraktów. W ostatni wtorek za pszenicę uzyskiwano 192,7 USD/t, a za kukurydzę – 141,8 USD/t.
 

Wysoka podaż zbóż i oleistych
 

Aktualnie spadki cen zbóż wynikają z presji podażowej, gdyż jest coraz większa dostępność ziarna z nowych zbiorów oraz poprawiają się prognozy dotyczące tegorocznej produkcji m.in. w USA i UE. Idealne warunki dla upraw zbożowych odnotowywane w Stanach sprawiają, że kondycja kukurydzy oraz soi jest najlepsza od 20 lat. Warunki atmosferyczne były sprzyjające pod kątem rozkładu opadów i temperatur, przez co miały one korzystny wpływ na wzrost i rozwój zbóż.
 
Zawieszenie strajków w Argentynie
 
W ubiegłym tygodniu doszło do zawieszenia akcji protestacyjnych, blokujących eksport zbóż z kluczowych portów w Argentynie. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja się powoli się stabilizuje. Wcześniej występowały obawy o ewentualne zakłócenia w wysyłce, co mogłoby mieć wpływ na kształtowanie się cen zbóż na rynku globalnym.


Tagi:
źródło: