Unijna jednostka monitorująca stan upraw przewiduje przeciętne plony pszenicy w UE na 5,79 ton z ha. Jest to wyższa prognoza niż miesiąc wcześniej, gdzie było to 5,73 ton/ha. Jest to co prawda 0,6% spadek plonów w odniesieniu do zeszłorocznego wyniku, ale nadal będą one jednak o 3,8% powyżej średniej z okresu ostatnich pięciu lat.
Szacowane plony w przypadku jęczmienia są oceniane na 4,59 t/ha, przy czym uwzględniono tu łącznie odmiany jare i ozime w stosunku do 4,61 t/ha w prognozie z ubiegłego miesiąca. W związku z tym, jest to zniżka plonów w skali roku o 5,3%. Będą one jednak nadal większe o 2,3% wobec średniej pięcioletniej.
W Unii trwają zasiewy kukurydzy. MARS szacuje przeciętne plony tego gatunku na 7,08 t/ha, nieco wyżej w odniesieniu do kwietniowego raportu, gdzie było to 7,03 t/ha. Jest to poziom plonów o 5,9% wyższy niż w zeszłym roku i jednocześnie o 3,5% powyżej średniej z pięciu ostatnich lat. MARS nie podał z kolei prognoz areału upraw zbożowych i produkcji.
Niemniej jednak deszcze odnotowane w drugiej połowie kwietnia i w maju w znaczący sposób poprawiły stan upraw zbożowych w Niemczech, Francji i w części terytorium Wielkiej Brytanii. Warunki pogodowe były również sprzyjające w znaczącej części środkowej i wschodniej Europy.
Analizując trudną sytuację gospodarczą i polityczną Ukrainy, prognozy produkcji zbożowej dla tego kraju zostały odpowiednio skorygowane. Szacunki MARS dotyczą przede wszystkim plonowania kukurydzy. Średnie plony tego gatunku są aktualnie oceniane na 5,43 t/ha, a więc o 15% mniej w odniesieniu do zeszłorocznego wyniku.
MARS odnotował jednak pozytywny wpływ ostatnich opadów deszczu na uprawy zbożowe na Ukrainie. Przewidywane plony pszenicy ozimej zostały zwiększone z wcześniejszych 2,67 t/ha do 2,99 t/ha. Oznacza to jednak w dalszym ciągu 12% obniżkę plonów wobec ubiegłorocznego wyniku.
Średnie plony jęczmienia są oceniane obecnie na 2,25 t/ha w stosunku do 2,4 t/ha w kwietniowym raporcie. Niestety to o 3,8% gorsze plonowanie tego gatunku w porównaniu z zeszłym rokiem.