Jednym z bodźców wyraźnie rosnącego wywozu zbóż z Polski było zwiększenie sprzedaży kukurydzy. W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2012 roku eksport tego gatunku ziarna wyniósł bowiem 937 tys. ton i w rekordowym stopniu (o 255%!) przewyższył poziom osiągnięty w tym samym okresie 2011 roku (288 tys. ton).
W jeszcze większych ilościach sprzedano poza granice kraju pszenicę, której wyeksportowano 952 tys. ton. Obserwowany przyrost wolumenu eksportu nie był jednak już tak znaczący jak w przypadku kukurydzy, gdyż w relacji rocznej wzrósł o 32%.
Również w przypadku eksportu żyta i jęczmienia odnotowano duże przyrosły. Ziarna żyta cieszyły się wzrostem wielkości sprzedaży o 162% do poziomu 248 tys. ton, natomiast jęczmienia o 145% do 283 tys. ton.
Warto podkreślić, że w pierwszym półroczu 2012 roku sytuacja handlu zagranicznego zbożem nie kształtowała się tak optymistycznie. Sezon 2011/2012 przyniósł bowiem niezbyt udane zbiory zbóż, co przełożyło się niski eksport zbóż z Polski. Dopiero w drugiej połowie 2012 roku w związku ze wzrostem krajowych zasobów zbóż przy jednoczesnym spadku światowych zapasów, wywóz ziarna poza granice kraju ruszył pełną parą.
Z danych ministerstwa finansów wynika, że od stycznia do czerwca ubiegłego roku eksport zbóż z Polski wyniósł zaledwie 315 tys. ton. Natomiast w ciągu kolejnych sześciu miesięcy zwiększał się przeciętnie o 440 tys. ton miesięcznie i pod koniec roku ukształtował się na poziomie 2,2 mln ton.